Program


Legend

Txx-xTutorial
PLxPlenary Session
xx-LxOral Session
xx-PxPoster Session
WxSatellite Workshop
  Monday, September 3 Tuesday, September 4 Wednesday, September 5 Thursday, September 6 Friday, September 7
8:30
9:00
  Opening and Award Ceremony          
9:00
9:30
    PL2: Synthetic Molecular Communication: Fundamentals, Opportunities, and Challenges   PL3: Deep Convolutional Networks: An Opportunity for Signal Processing PL4: Sensing and Processing with Events
9:30
10:00
T01-A: Signal Processing and Optimization for Ultra Reliable Low Latency Communications
T02-A: Light field image processing
T03-A: Wild Patterns: Ten Years after the rise of Adversarial Machine Learning
T04-A: Deep Learning for Image and Video Processing
T05-A: Signal Processing for Autonomous and Self-Aware systems
PL1: Coalitional Multimedia Signal Processing in Smart Device Networks    
10:00
10:30
  Communication Break   Communication Break Communication Break
10:30
11:00
Communication Break   AASP-L2: Sound event detection and classification
GSP-P1: Graph Signal Processing
SPCOM-L1: Signal Processing for Communications
SS-L6: Special Session on Adversarial Multimedia Forensics
SS-L7: Special Session on Computational Audio Processing in Real Acoustic Environments
SS-L8: Special Session on Morphing detection in biometric images
SS-P4: Special Session on Recent Advances in Advanced Driver Assistance using Signal Processing, Computer Vision and AI
SS-P5: Special Session on Representation Learning in Signal Processing
SSP-P1: Statistical Signal Processing
  AASP-L3: Audio and speech source separation
BSIP-L3: Biomedical signal and image processing
CS-P1: Compressed Sensing
IVM-P2: Image, video and multimedia processing
SPCOM-L2: Signal Processing for Communications
SS-L11: Special Session on Light Field Coding
SS-L12: Special Session on Understanding and design of deep neural networks
AASP-P1: Audio and Acoustic Signal Processing
IFS-L1: Information forensics and security
ML-L3: Machine Learning
SPBD-L1: Signal Processing for Big Data
SS-L14: Special Session on Advances in GW Signal Processing and Data Analysis
SS-L15: Special Session on Signal Processing Advances for Radio Astronomy
11:00
11:30
Communication Break AASP-L1: Acoustic sensor array processing
BSIP-P1: Biomedical signal and image processing
GSP-L1: Graph Signal Processing
IVM-P1: Image, video and multimedia processing
SPPS-P1: Signal processing for Power Systems
SS-L1: Special Session on Full Parallax Imaging
SS-L2: Special Session on Recent Advances in Immersive Imaging Technologies
SSP-L1: Statistical Signal Processing
   
11:30
12:30
T01-B : Signal Processing and Optimization for Ultra Reliable Low Latency Communications
T02-B: Light field image processing
T03-B: A Wild Patterns: Ten Years after the rise of Adversarial Machine Learning
T04-B: Deep Learning for Image and Video Processing
T05-B: Signal Processing for Autonomous and Self-Aware systems
   
12:30
13:00
  3MT: 3 Minute Thesis Lunch Lunch  
13:00
13:15
Lunch Lunch      
13:15
14:00
MathWorks Workshop
Springer Workshop
   
14:00
14:15
BSIP+BINSP-P2: Biomedical signal and image processing & Bio-inspired signal and image processing and genomics
ML-L1: Machine Learning
RADAR-L1: Remote Sensing
SENS-L2: Sensor Arrays: Channel Identification and Source Separation
SPCOM-P1: Signal Processing for Communications
SPCV-L1: Signal Processing for Computer Vision
SPTM-L2: Signal Processing Theory and Methods
SS-P6: Special Session on What's new with the PRNU?
  AASP-L4: Music signal modeling, analysis, processing and synthesis
BSIP-L4: Biomedical signal and image processing
CS-L2: Compressed Sensing
CSI-L1: Computational and Spectral Imaging
ML-P2: Machine Learning
SLP-P1: Speech Processing and Human Language Technology
SS-L13: Special Session on On the Suitability of Signal Processing Strategies for the Assessment of Road Pavement Surface Condition
SS-P9: Special Session on Novel trends in signal processing towards user immersivity
W1: WhoLoDance: Body motion analysis with applications to dance education and beyond
W2: STATOS thematic workshop 2018: Graph Signal Processing
14:15
14:30
   
14:30
15:40
T06-A: Vertical-Oriented End-to-End Orchestration in 5G Networks: Modeling, Optimization, Implementation, and Verification
T07-A: Signal Processing Methods for Light Field 3D Displays
T08-A: Random Matrix Advances in Machine Learning and Neural Nets
T09-A: Robust Covariance and Subspace Learning: dealing with high-dimensionality and small sample support
T10-A: Deep learning for Multimedia Forensics
BSIP-L1: Biomedical signal and image processing
NLSP-L1: Nonlinear Signal Processing
SENS-L1: Sensor Arrays in Source Localization
SIPA-P1: Signal and Image Processing Applications
SPCV-P1: Signal Processing for Computer Vision
SPON-L1: Signal Processing over Networks
SPTM-P1: Signal Processing Theory and Methods
SS-L3: Special Session on Security of Machine Learning for Virtual and Analog Worlds
SS-P1: Special Session on Biometric Authentication on Mobile Devices
   
15:40
16:00
  Communication Break   Communication Break
16:00
16:10
Communication Break    
16:10
16:30
Communication Break   BSIP-L2: Biomedical signal and image processing
IFS-P1: Information forensics and security
IVM-L2: Image, video and multimedia processing
ML-P1: Machine Learning
SS-L10: Special Session on System Level Optimization and Evaluation of 5G and Beyond Mobile Communications
SS-L9: Special Session on Distant speech processing for smart speakers
SS-P7: Special Session on Acoustic Scene Analysis and Signal Enhancement Based on Advanced Signal Processing and Machine Learning
SS-P8: Special Session on Emerging Data Structure Paradigms for Subspace Estimation
SSP-L2: Statistical Signal Processing
  AASP-L5: Modeling, Analysis and Synthesis of Acoustic Environments
CSI-P1: Computational and Spectral Imaging
IVM-L3: Image, video and multimedia processing
ML-L2: Machine Learning
RADAR-P1: Remote Sensing
SLP-L1: Speech Processing and Human Language Technology
SPTM-L3: Signal Processing Theory and Methods
SS-P10: Special Session on Security and Privacy in Biometrics
SSA-P1: Signal Processing Applications
16:30
16:40
T06-B: Vertical-Oriented End-to-End Orchestration in 5G Networks: Modeling, Optimization, Implementation, and Verification
T07-B: Signal Processing Methods for Light Field 3D Displays
T08-B: Random Matrix Advances in Machine Learning and Neural Nets
T09-B: A Robust Covariance and Subspace Learning: dealing with high-dimensionality and small sample support
T10-B: A Deep learning for Multimedia Forensics
   
16:40
17:50
CS-L1: Compressed Sensing
IVM-L1: Image, video and multimedia processing
SENS-P1: Sensor Array and Multichannel Signal Processing
SIPA-P2: Signal and Image Processing Applications
SPTM-L1: Signal Processing Theory and Methods
SS-L4: Special Session on Advances in large-scale inverse problems in image processing
SS-L5: Special Session on SMARTHEART: Real-time technologies for cardiac signal processing
SS-P2: Special Session on Cross-layer and joint network resources optimizations
SS-P3: Special Session on Overcoming interference in next-generation wireless networks
   
17:50
18:00
       
18:00
18:20
         
18:20
18:30
           
18:30
19:00
             
19:00
20:00
Welcome Reception            
20:00
22:00
    Gala Dinner      
22:00
23:00
           

Monday, September 3, 09:30 - 11:00

T01-A: Signal Processing and Optimization for Ultra Reliable Low Latency Communications 

Eduard Axel Jorswieck (TU Dresden, Germany); Muhammad Ali Imran (University of Glasgow, UK); Muhammad Majid Butt (University of Glasgow, UK)
Room Q

T02-A: Light field image processing 

Benoit Vandame (Technicolor, France); Christine Guillemot (Institut National de Recherche en Informatique et Automatique, France)
Room G

T03-A: Wild Patterns: Ten Years after the rise of Adversarial Machine Learning 

Battista Biggio (University of Cagliari, Italy); Fabio Roli (University of Cagliari, Italy)
Room A

T04-A: Deep Learning for Image and Video Processing 

A. Murat Tekalp (Koc University, Turkey)
Room Pininfarina

T05-A: Signal Processing for Autonomous and Self-Aware systems 

Carlo Regazzoni (University of Genova, Italy); Lucio Marcenaro (University of Genova, Italy)
Room H

Monday, September 3, 11:00 - 11:30

Communication Break

Monday, September 3, 11:30 - 13:00

T01-B : Signal Processing and Optimization for Ultra Reliable Low Latency Communications 

Eduard Axel Jorswieck (TU Dresden, Germany); Muhammad Ali Imran (University of Glasgow, UK); Muhammad Majid Butt (University of Glasgow, UK)
Room Q

T02-B: Light field image processing 

Benoit Vandame (Technicolor, France); Christine Guillemot (Institut National de Recherche en Informatique et Automatique, France)
Room G

T03-B: A Wild Patterns: Ten Years after the rise of Adversarial Machine Learning 

Battista Biggio (University of Cagliari, Italy); Fabio Roli (University of Cagliari, Italy)
Room A

T04-B: Deep Learning for Image and Video Processing 

A. Murat Tekalp (Koc University, Turkey)
Room Pininfarina

T05-B: Signal Processing for Autonomous and Self-Aware systems 

Carlo Regazzoni (University of Genova, Italy); Lucio Marcenaro (University of Genova, Italy)
Room H

Monday, September 3, 13:00 - 14:30

Lunch

Monday, September 3, 14:30 - 16:00

T06-A: Vertical-Oriented End-to-End Orchestration in 5G Networks: Modeling, Optimization, Implementation, and Verification 

Vincenzo Sciancalepore (NEC Laboratories Europe, Germany); Merouane Debbah (CentraleSupélec, France) Alessio Zappone (University of Cassino and Southern Lazio, Italy); Marco Di Renzo (CentraleSupélec, France)
Room G

T07-A: Signal Processing Methods for Light Field 3D Displays 

Robert Bregovic (Tampere University of Technology, Finland); Erdem Sahin (Tampere University of Technology, Finland); Atanas Gotchev (Tampere University of Technology, Finland)
Room A

T08-A: Random Matrix Advances in Machine Learning and Neural Nets 

Romain Couillet (CentraleSupélec, France); Zhenyu Liao (CentraleSupélec, France); Xiaoyi Mai (CentraleSupélec, France)
Room Q

T09-A: Robust Covariance and Subspace Learning: dealing with high-dimensionality and small sample support 

Arnaud Breloy (University Paris Nanterre, France); Guillaume Ginolhac (Université Savoie Mont Blanc, France); Frédéric Pascal (University Paris-Saclay, France)
Room H

T10-A: Deep learning for Multimedia Forensics 

Luisa Verdoliva (University Federico II of Naples, Italy)
Room Pininfarina

Monday, September 3, 16:00 - 16:30

Communication Break

Monday, September 3, 16:30 - 18:00

T06-B: Vertical-Oriented End-to-End Orchestration in 5G Networks: Modeling, Optimization, Implementation, and Verification 

Vincenzo Sciancalepore (NEC Laboratories Europe, Germany); Merouane Debbah (CentraleSupélec, France) Alessio Zappone (University of Cassino and Southern Lazio, Italy); Marco Di Renzo (CentraleSupélec, France)
Room G

T07-B: Signal Processing Methods for Light Field 3D Displays 

Robert Bregovic (Tampere University of Technology, Finland); Erdem Sahin (Tampere University of Technology, Finland); Atanas Gotchev (Tampere University of Technology, Finland)
Room A

T08-B: Random Matrix Advances in Machine Learning and Neural Nets 

Romain Couillet (CentraleSupélec, France); Zhenyu Liao (CentraleSupélec, France); Xiaoyi Mai (CentraleSupélec, France)
Room Q

T09-B: A Robust Covariance and Subspace Learning: dealing with high-dimensionality and small sample support 

Arnaud Breloy (University Paris Nanterre, France); Guillaume Ginolhac (Université Savoie Mont Blanc, France); Frédéric Pascal (University Paris-Saclay, France)
Room H

T10-B: A Deep learning for Multimedia Forensics 

Luisa Verdoliva (University Federico II of Naples, Italy)
Room Pininfarina

Monday, September 3, 19:00 - 22:00

Welcome Reception 

Tuesday, September 4, 08:30 - 09:30

Opening and Award Ceremony

Tuesday, September 4, 09:30 - 10:30

PL1: Coalitional Multimedia Signal Processing in Smart Device Networks 

Marc Moonen (KU Leuven, Belgium)
Room: Auditorium

Tuesday, September 4, 10:30 - 11:00

Communication Break

Tuesday, September 4, 11:00 - 13:00

AASP-L1: Acoustic sensor array processing

Room Pininfarina
Chair: Sharon Gannot (Bar-Ilan University, Israel)
11:00 Distant Noise Reduction Based on Multi-delay Noise Model Using Distributed Microphone Array
Yuma Koizumi (NTT Corporation & NTT Media Intelligence Laboratories, Japan); Shoichiro Saito (NTT Media Intelligence Laboratories, Japan); Suehiro Shimauchi (NTT Media Intelligence Labs, NTT Corporation, Japan); Kazunori Kobayashi (NTT Media Intelligence Laboratories, Japan); Noboru Harada (NTT Communication Science Labs., Japan)
11:20 Joint Beamforming and Echo Cancellation Combining QRD Based Multichannel AEC and MVDR for Reducing Noise and Non-Linear Echo
Alejandro Cohen (Ben-Gurion University, Israel); Anna Barnov (General Motors & Bar-Ilan University, Israel); Shmulik Markovich-Golan (Intel Corporation & Bar-Ilan University, Israel); Peter Kroon (Intel, USA)
11:40 Steerable Circular Differential Microphone Arrays
Jacopo Lovatello, Alberto Bernardini and Augusto Sarti (Politecnico di Milano, Italy)
12:00 Speech Enhancement by Classification of Noisy Signals Decomposed Using NMF and Wiener Filtering
Mahmoud Fakhry (Aswan University, Egypt); Amir Hossein Poorjam and Mads Græsbøll Christensen (Aalborg University, Denmark)
12:20 Joint Identification and Localization of a Speaker in Adverse Conditions Using a Microphone Array
Daniele Salvati, Carlo Drioli and GianLuca Foresti (University of Udine, Italy)
12:40 Acoustic Beamforming in Front of a Reflective Plane
Nikolaos Stefanakis (Foundation of Research and Technology Hellas, Greece); Symeon Delikaris-Manias (Aalto University, Finland); Athanasios Mouchtaris (Foundation for Research and Technology-Hellas, Greece)

BSIP-P1: Biomedical signal and image processing

Poster Area
Chair: Francoise Peyrin (Universite de Lyon INSA Lyon & Inserm U1206 UMR CNRS 5220, France)
Velocity Variability in MRI Phase-Contrast
Ali Dehghan Firoozabadi (Universidad Tecnológica Metropolitana, Chile); Pablo Irarrazaval, Sergio Uribe, Cristian Tejos and Carlos Sing-Long (Pontificia Universidad Catlica de Chile, Chile)
Analysis Vs Synthesis-based Regularization for Combined Compressed Sensing and Parallel MRI Reconstruction at 7 Tesla
Hamza Cherkaoui, Loubna El Gueddari and Carole Lazarus (CEA/NeuroSpin & INRIA Parietal, France); Antoine Grigis, Fabrice Poupon and Alexandre Vignaud (CEA/NeuroSpin, France); Samuel Farrens (Laboratoire AIM, UMR CEA-CNRS, France); Jean-Luc Starck (CEA, France); Philippe Ciuciu (CEA/NeuroSpin & INRIA Saclay, France)
A Hierarchical Ensemble Classifier for Multilabel Segmentation of Fat-Water MR Images
Faezeh Fallah and Bin Yang (University of Stuttgart, Germany); Sven S. Walter and Fabian Bamberg (University Clinic of Tuebingen, Germany)
High Frequency Noise Detection and Handling in ECG Signals
Kjell Le, Trygve Eftestøl and Kjersti Engan (University of Stavanger, Norway); Stein Ørn and Øyunn Kleiven (Stavanger University Hospital, Norway)
Denoising Phonocardiogram Signals with Non-negative Matrix Factorization Informed by Synchronous Electrocardiogram
Nafissa Dia (Laboratoire TIMC-IMAG, France); Julie Fontecave-Jallon (UJF-Grenoble 1 / CNRS / TIMC-IMAG UMR 5525 / PRETA Team, France); Pierre-Yves Guméry (UGA / CNRS / TIMC-IMAG UMR 5525 / PRETA Team, France); Bertrand Rivet (GIPSA-Lab, Grenoble INP, France)
Fusion of EEG and fMRI via Soft Coupled Tensor Decompositions
Christos Chatzichristos (University of Athens and Computer Technology Institute (CTI), Greece); Mike E Davies and Javier Escudero (University of Edinburgh, United Kingdom (Great Britain)); Eleftherios Kofidis (University of Piraeus & Computer Technology Institute (CTI), Greece); Sergios Theodoridis (University of Athens, Greece)
DeepMQ: A Deep Learning Approach Based Myelin Quantification in Microscopic Fluorescence Images
Sibel Çimen (Yildiz Technical University, Turkey); Abdulkerim Çapar and Dursun Ali Ekinci (Istanbul Technical University, Turkey); Umut Ayten (Yildiz Technical University, Turkey); Bilal Ersen Kerman (Medipol University, Turkey); Behcet Ugur Toreyin (Istanbul Technical University, Turkey)
Ensemble Learning for Detection of Short Episodes of Atrial Fibrillation
Abdolrahman Peimankar and Puthusserypady Sadasivan (Technical University of Denmark, Denmark)
An ADMM Algorithm for Constrained Material Decomposition in Spectral CT
Tom Hohweiller and Nicolas Ducros (CREATIS, France); Francoise Peyrin (Universite de Lyon INSA Lyon & Inserm U1206 UMR CNRS 5220, France); Bruno Sixou (INSA Lyon, France)
A Resolution Enhancement Technique for Ultrafast Coded Medical Ultrasound
Denis Bujoreanu and Mehdi Yanis Benane (CREATIS, France); Hervé Liebgott (Université de Lyon, USA); Barbara Nicolas (Creatis, France); Olivier Basset (CREATIS, Université de Lyon, France); Denis Friboulet (CREATIS & INSA Lyon, France)
An Enhanced Chirp Modulated Golay Code for Ultrasound Diverging Wave Compounding
Mehdi Yanis Benane and Denis Bujoreanu (CREATIS, France); Christian Cachard (CREATIS Lyon, France); Barbara Nicolas (Creatis, France); Olivier Basset (CREATIS, Université de Lyon, France)
Beamforming and Blind Source Separation Have a Complementary Effect in Reducing Tonic Cranial Muscle Contamination of Scalp Measurements
Azin Janani, Tyler Grummett, Hanieh Bakhshayesh, John Willoughby and Kenneth Pope (Flinders University, Australia)
Multi-task Feature Learning for EEG-based Emotion Recognition Using Group Nonnegative Matrix Factorization
Ayoub Hajlaoui (Université Pierre et Marie Curie & ISIR, France); Mohamed Chetouani (Institut des Systèmes Intelligents et de Robotique, France); Slim Essid (Telecom ParisTech & CNRS/LTCI, France)
A Dynamic Model of Synthetic Resting-State Brain Hemodynamics
Rashid Ghorbani Afkhami (University of Newcastle, Australia); Kathy Low (University of Illinois at Urbana-Champaign, USA); Frederick Rohan Walker and Sarah J Johnson (University of Newcastle, Australia)
How Many Channels are Enough? Evaluation of Tonic Cranial Muscle Artefact Reduction Using ICA with Different Numbers of EEG Channels
Azin Janani, Tyler Grummett, Hanieh Bakhshayesh, Trent Lewis, John Willoughby and Kenneth Pope (Flinders University, Australia)
Classification of EEG Signals Based on Mean-Square Error Optimal Time-Frequency Features
Rachele Anderson and Maria Sandsten (Lund University, Sweden)

GSP-L1: Graph Signal Processing

Room: Auditorium
Chair: Cédric Richard (Université de Nice Sophia-Antipolis, France)
11:00 A Preconditioned Graph Diffusion LMS for Adaptive Graph Signal Processing
Fei Hua (Université de Nice Sophia-Antipolis, France); Roula Nassif (EPFL, Switzerland); Cédric Richard (Université de Nice Sophia-Antipolis, France); Haiyan Wang (Northwestern Polytechnical University, P.R. China); Ali Sayed (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne EPFL, School of Engineering, Switzerland)
11:20 Spectral MAB for Unknown Graph Processes
Laura Toni (University College London, United Kingdom (Great Britain)); Pascal Frossard (EPFL, Switzerland)
11:40 Blind Identification of Invertible Graph Filters with Multiple Sparse Inputs
Chang Ye, Rasoul Shafipour and Gonzalo Mateos (University of Rochester, USA)
12:00 A Novel Method for Sampling Bandlimited Graph Signals
Dion Olivier Tzamarias (Universitat Autonoma de Barcelona, Spain); Pinar Akyazi (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne, Switzerland); Pascal Frossard (EPFL, Switzerland)
12:20 Online Recovery of Time-varying Signals Defined over Dynamic Graphs
Paolo Di Lorenzo and Elena Ceci (Sapienza University of Rome, Italy)
12:40 Extreme Learning Machine for Graph Signal Processing
Arun Venkitaraman (KTH Royal Institute of Technology Stockholm, Sweden); Saikat Chatterjee (KTH - Royal Institute of Technology & Communication Theory Lab, Sweden); Peter Händel (Royal Institute of Technology, Sweden)

IVM-P1: Image, video and multimedia processing

Poster Area
Chair: Riccardo Mazzon (Queen Mary University of London, United Kingdom (Great Britain))
Shearlet-based Loop Filter
Johannes Erfurt (Heinrich Hertz Institute, Germany); Wang-Q Lim (Fraunhofer Institute, Germany); Heiko Schwarz (Fraunhofer HHI, Germany); Detlev Marpe (Fraunhofer Institute for Telecommunications - Heinrich Hertz Institute, Germany); Thomas Wiegand (Fraunhofer HHI, Germany)
A Forward-Looking Sonar Progressive Coding Using Morphological Skeleton Representation
Danilo Avola (Sapienza University of Rome, Italy); Marco Bernardi (Universita' di Roma "La Sapienza" & WSense srl, Italy); Luigi Cinque (Universita' di Roma "La Sapienza", Italy); GianLuca Foresti (University of Udine, Italy); Marco Raoul Marini (Sapienza University, Italy); Chiara Petrioli (University of Rome "La Sapienza", Italy)
Adaptive Video Encoding for Time-Constrained Compression and Delivery
Andre Seixas Dias, Saverio Blasi and Marta Mrak (BBC, United Kingdom (Great Britain)); Shenglan Huang (Queen Mary University of London, United Kingdom (Great Britain)); Ebroul Izquierdo (Queen Mary, University of London, United Kingdom (Great Britain))
A Lossless Image Coding Method Based on Probability Model Optimization
Ichiro Matsuda, Tomokazu Ishikawa, Yusuke Kameda and Susumu Itoh (Tokyo University of Science, Japan)
Coding Gain Optimized 8-Point DST with Fast Algorithm for Intra-frames in Video Coding
M. Hüsrev Cılasun (Aselsan Inc. & Middle East Technical University, Turkey); Fatih Kamisli (Middle East Technical University, Turkey)
Noisy Encrypted Image Correction Based on Shannon Entropy Measurement in Pixel Blocks of Very Small Size
Pauline Puteaux (LIRMM & CNRS, University of Montpellier, France); William Puech (LIRMM, France)
Visual Saliency Guided High Dynamic Range Image Compression
Tian Feng and Charith Abhayaratne (The University of Sheffield, United Kingdom (Great Britain))
End-to-End Real-Time ROI-based Encryption in HEVC Videos
Mohammed Abutaha (Palestine Polytechnic University, Palestine)

SPPS-P1: Signal processing for Power Systems

Poster Area
Chair: Levent Eren (Izmir University of Economics, Turkey)
Iterative Weighted Least Squares Frequency Estimation for Harmonic Sinusoidal Signal in Power Systems
Jiadong Sun (University of New South Wales & Data61 CSIRO, Australia); Elias Aboutanios (University of New South Wales, Australia); David B Smith (Data61 CSIRO & Australian National University, Australia)
Renewable Energy Optimization with Centralized and Distributed Generation
Johann Leithon (Aalto University, Finland); Stefan Werner (NTNU, Norway); Visa Koivunen (Aalto University, Finland)
Deep Residual Neural Network for EMI Event Classification Using Bispectrum Representations
Imene Mitiche and Mark David Jenkins (Glasgow Caledonian University, United Kingdom (Great Britain)); Philip Boreham (Doble Engineering, United Kingdom (Great Britain)); Alan Nesbitt (Glasgow Caledonian University, United Kingdom (Great Britain)); Brian G Stewart (University of Strathclyde, United Kingdom (Great Britain)); Gordon Morison (Glasgow Caledonian University, United Kingdom (Great Britain))
Cooperative Renewable Energy Management with Distributed Generation
Johann Leithon (Aalto University, Finland); Stefan Werner (NTNU, Norway); Visa Koivunen (Aalto University, Finland)
Motor Condition Monitoring by Empirical Wavelet Transform
Levent Eren (Izmir University of Economics, Turkey); Yalcin Cekic (Istanbul Gelisim University, Turkey); Michael J Devaney (University of Missouri-Columbia, USA)

SS-L1: Special Session on Full Parallax Imaging

Room Q
Chair: Atanas Gotchev (Tampere University of Technology, Finland)

Organizers: Atanas Gotchev and Mårten Sjöström

11:00 A Novel Kinect V2 Registration Method Using Color and Deep Geometry Descriptors
Yuan Gao (Kiel University, Germany); Tim Michels (Christian-Albrechts-Universität zu Kiel, Germany); Reinhard Koch (University of Kiel, Germany)
11:20 Area-Based Depth Estimation for Monochromatic Feature-Sparse Orthographic Capture
Yongwei Li (Mid Sweden University, Sweden); Gabriele Scrofani (University of Valencia, Spain); Mårten Sjöström (Mid Sweden University, Sweden); Manuel Martínez-Corral (University of Valencia, Spain)
11:40 On the Possibility to Achieve 6-DoF for 360 Video Using Divergent Multi-View Content
Bappaditya Ray (University of Poitiers & Orange Labs, France); Joel Jung (Orange Labs, France); Chaker Larabi (Université de Poitiers, France)
12:00 Continuous Refocusing for Integral Microscopy with Fourier Plane Recording
Sergio Moreschini (Tampere University of Technology, Finland); Gabriele Scrofani (University of Valencia, Spain); Robert Bregović (Tampere University of Technology, Finland); Genaro Saavedra (University of Valencia, Spain); Atanas Gotchev (Tampere University of Technology, Finland)
12:20 Modeling the Pairwise Disparities in High Density Camera Arrays
Ioan Tabus and Pekka Astola (Tampere University of Technology, Finland)
12:40 Multi-Shot Single Sensor Light Field Camera Using a Color Coded Mask
Ehsan Miandji and Jonas Unger (Linköping University, Sweden); Christine Guillemot (INRIA, France)

SS-L2: Special Session on Recent Advances in Immersive Imaging Technologies

Room G
Chair: Martin Alain (Trinitry College Dublin, Ireland)

Organizers: Martin Alain, Cagri Ozcinar, and Sebastian Knorr

11:00 Low Cost Setup for High Resolution Multiview Panorama Recording and Registration
Matthias Ueberheide (Computer Graphics Lab, Germany); Moritz Muehlhausen (TU Braunschweig, Germany); Marcus Magnor (Technische Universität Braunschweig, Germany)
11:20 Lenslet Light Field Panorama Creation: a Sub-Aperture Image Stitching Approach
André Oliveira (IST-IT, Portugal); Catarina Brites (IST - IT, Portugal); João Ascenso (Instituto Superior Técnico & Instituto de Telecomunicações, Portugal); Fernando Pereira (Instituto Superior Técnico - Instituto de Telecomunicações & Universidade de Lisboa, Portugal)
11:40 Light-fields of Circular Camera Arrays
Aron Cserkaszky (Pazmany Peter Catholic University, Hungary); Peter A. Kara (Kingston University, United Kingdom (Great Britain)); Attila Barsi (Holografika, Hungary); Maria G. Martini (Kingston University, United Kingdom (Great Britain)); Tibor Balogh (Holografika Kft, Hungary)
12:00 A Rendering Solution to Display Light Field in Virtual Reality
Evgeniy Upenik (EPFL, Switzerland); Irene Viola and Touradj Ebrahimi (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne, Switzerland)
12:20 Multi-stereo Matching for Light Field Camera Arrays
Ségolène Rogge, Beerend Ceulemans, Quentin Bolsée and Adrian Munteanu (Vrije Universiteit Brussel, Belgium)
12:40 Steered Mixture-of-Experts Approximation of Spherical Image Data
Ruben Verhack (Ghent University - imec, Belgium & Technische Universität Berlin - Communication Systems Group, Germany); Nilesh Madhu (Universiteit Gent - imec, Belgium); Glenn Van Wallendael (Ghent University - imec, Belgium); Peter Lambert (Ghent University - imec & IDLab, Belgium); Thomas Sikora (Technische Universität Berlin, Germany)

SSP-L1: Statistical Signal Processing

Room A
Chair: Fulvio Gini (University of Pisa, Italy)
11:00 A Fresh Look at the Semiparametric Cramér-Rao Bound
Stefano Fortunati, Fulvio Gini and Maria S. Greco (University of Pisa, Italy); Abdelhak M Zoubir (Darmstadt University of Technology, Germany); Muralidhar Rangaswamy (AFRL, USA)
11:20 Bayesian Multi-Class Covariance Matrix Filtering for Adaptive Environment Learning
Paolo Braca (CMRE, Italy); Augusto Aubry (Universita degli studi di Napoli, Italy); Leonardo Maria Millefiori (NATO STO CMRE, Italy); Antonio De Maio (University of Naples "Federico II", Italy); Stefano Marano (University of Salerno, Italy)
11:40 Generalized Conditional Maximum Likelihood Estimators in the Large Sample Regime
Eric Chaumette and François Vincent (ISAE, France); Alexandre Renaux (Paris-Sud University, France); Jérôme Galy (LIRMM Montpellier, France)
12:00 A Novel Recursive Bayesian Weighted Instrumental Variable Estimator for 3D Bearings-only TMA
Laleh Badriasl (School of Engineering, University of Australia, Australia); Sanjeev Arulampalam (Defence Science and Technology Organisation, Australia); Anthony Finn (School of Engineering, University of Australia, Australia)
12:20 Performance Bounds for Change Point and Time Delay Estimation
Chengfang Ren (CentraleSupelec, France); Alexandre Renaux (Paris-Sud University, France); Sylvain Azarian (Supélec & Onera, France)
12:40 Consistent Spectral Methods for Dimensionality Reduction
Malika Kharouf (Université de Technologie de Troyes, France); Tabea Rebafka and Nataliya Sokolovska (University Paris 6, France)

Tuesday, September 4, 13:00 - 14:30

Lunch

Tuesday, September 4, 13:15 - 14:15

MathWorks Workshop 

A practical approach to Deep Learning with MATLAB
Stefano Olivieri (Academia Group - MathWorks)
Room A

Springer Workshop 

Alle-Jan van der Veen (TU Delft, Director of Publications of Eurasip), Angelina Wagner (Springer)
Room G

Tuesday, September 4, 14:30 - 16:10

BSIP-L1: Biomedical signal and image processing

Room: Auditorium
Chair: Maria Joao Rendas (Centre Nacional Recherche Scientifique & Laboratoire I3S, France)
14:30 Refined Generalized Multivariate Multiscale Fuzzy Entropy: a Preliminary Study on Multichannel Physiological Complexity During Postural Changes
Mimma Nardelli, Enzo Pasquale Scilingo and Gaetano Valenza (University of Pisa, Italy)
14:50 Building a Tensor Framework for the Analysis and Classification of Steady-State Visual Evoked Potentials in Children
Eli Kinney-Lang, Ahmed Ebied and Javier Escudero (University of Edinburgh, United Kingdom (Great Britain))
15:10 Comparison of Parametric and Non-Parametric Population Modelling of Sport Performances
Stéphane Bermon (International Association of Athletic Federations, Monaco); Asya Metelkina (Centre National de la Recherche Scientifique, France); Maria Joao Rendas (Centre Nacional Recherche Scientifique & Laboratoire I3S, France)
15:30 Constrained Particle Filter for Improving Kinect Based Measurements
Soumya Ranjan Tripathy (Tampere University of Technology, India); Kingshuk Chakravarty (Tata Consultancy Services Limited, India); Aniruddha Sinha (Tata Consultancy Services, India)
15:50 Subspace Classification of Human Gait Using Radar Micro-Doppler Signatures
Ann-Kathrin Seifert and Lukas Schäfer (Technische Universität Darmstadt, Germany); Moeness G. Amin (Villanova University, USA); Abdelhak M Zoubir (Darmstadt University of Technology, Germany)

NLSP-L1: Nonlinear Signal Processing

Room Pininfarina
Chair: Alberto Carini (University of Urbino, Italy)
14:30 A New Stream Cipher Based on Nonlinear Dynamic System
Olfa Mannai and Rabei Becheikh (ENIT, Tunisia); Rhouma Rhouma (Ecole nationale d'ingénieur de tunis, Tunisia); Safya Belghith (Ecole Nationale d'Ingénieurs de Tunis, Tunisia)
14:50 Species Related Gas Tracking in Distribution Grids
Athanassios Alexiou (Munich University of Applied Sciences & Technical University of Munich, Germany); Joachim Schenk (Munich University of Applied Sciences, Germany)
15:10 Fast Algorithms for the Schur-Type Nonlinear Parametrization of Higher-Order Stochastic Processes
Agnieszka Wielgus (Wroclaw University of Science and Technology, Poland); Jan Zarzycki (Wroclaw University of Technology, Poland)
15:30 Efficient Generation of Random Signals with Prescribed Probability Distribution and Spectral Bandwidth via Ergodic Transformations
Andre McDonald (Council for Scientific and Industrial Research & University of the Witwatersrand, South Africa); Michael Van WYk (University of the Witwatersrand, South Africa)
15:50 Combined Sparse Regularization for Nonlinear Adaptive Filters
Danilo Comminiello, Michele Scarpiniti and Simone Scardapane (Sapienza University of Rome, Italy); Luis Azpicueta-Ruiz (Universidad Carlos III de Madrid, Spain); Aurelio Uncini (Univerity of Rome "La Sapienza", Italy)

SENS-L1: Sensor Arrays in Source Localization

Room G
Chair: Walter Kellermann (University Erlangen-Nuremberg, Germany)
14:30 Localization of Near-Field Signals Based on Linear Prediction and Oblique Projection Operator
Wenyi Liu, Weiliang Zuo, Jingmin Xin and Nanning Zheng (Xi'an Jiaotong University, P.R. China); Akira Sano (Keio University, Japan)
14:50 A Compressed Encoding Scheme for Approximate TDOA Estimation
Elizabeth Vargas (Heriot-Watt University, United Kingdom (Great Britain)); James R Hopgood (University of Edinburgh & Institute for Digital Communications, United Kingdom (Great Britain)); Keith Brown (Heriot-Watt University & Institute Signals, Systems and Sensors, United Kingdom (Great Britain)); Kartic Subr (University of Edinburgh, United Kingdom (Great Britain))
15:10 Robust Stochastic Maximum Likelihood Algorithm for DOA Estimation of Acoustic Sources in the Spherical Harmonic Domain
Hossein Lolaee (University of Tehran, Iran); Mohammad Ali Akhaee (School of Electrical & Computer Eng., College of Eng., University of Tehran, Iran)
15:30 3D Localization of Multiple Simultaneous Speakers with Discrete Wavelet Transform and Proposed 3D Nested Microphone Array
Ali Dehghan Firoozabadi and Hugo Durney (Universidad Tecnológica Metropolitana, Chile); Ismael Soto (University of Santiago, Chile); Miguel Sanhueza Olave (Universidad Tecnológica Metropolitana, Chile)
15:50 Complexity-Reduced Solution for TDOA Source Localization in Large Equal Radius Scenario with Sensor Position Errors
Xi Li and Fucheng Guo (National University of Defense Technology, P.R. China); Le Yang (Jiangnan University & School of Internet of Things (IoT) Engineering, P.R. China); Dominic K. C. Ho (University of Missouri, USA)

SIPA-P1: Signal and Image Processing Applications

Poster Area
Chair: Patrick Le Callet (Université de Nantes, France)
A Comparative Study of Orthogonal Moments for Micro-Doppler Classification
Sabrina Machhour (University of Bordeaux, France); Eric J. Grivel and Pierrick Legrand (Université de Bordeaux, France); Vincent Corretja (Thales Systèmes Aéroportés, France); Clement Magnant (Thales, France)
Embedding Intelligent Features for Vibration-Based Machine Condition Monitoring
Christian Reich and Ahmad Mansour (Robert Bosch GmbH, Germany); Kristof Van Laerhoven (University of Siegen, Germany)
Modelling Data with Both Sparsity and a Gaussian Random Field: Application to Dark Matter Mass Mapping in Cosmology
Konstantinos E. Themelis (Laboratoire AIM, UMR CEA-CNRS, France); Francois Lanusse (Carnegie Mellon University, USA); Niall Jeffrey (University College London, United Kingdom (Great Britain)); Austin Peel (Laboratoire AIM, UMR CEA-CNRS, France); Jean-Luc Starck (CEA, France); Filipe Abdalla (University College London & Rhodes University, United Kingdom (Great Britain))
Automated Tire Footprint Segmentation
Rodrigo Nava (Luxembourg Institute of Science and Technology, Luxembourg); Duc Fehr and Frank Petry (Goodyear Innovation Center Luxembourg, Luxembourg); Thomas Tamisier (Luxembourg Institute of Science and Technology, Luxembourg)
Advanced Cyclostationary-Based Analysis for Condition Monitoring of Complex Systems
Konstantinos Gryllias, Alexandre Mauricio and Junyu Qi (KU Leuven & DMMS Group, Flanders Make, Belgium)
Speech Dereverberation Using Fully Convolutional Networks
Ori Ernst, Shlomo E. Chazan, Sharon Gannot and Jacob Goldberger (Bar-Ilan University, Israel)

SPCV-P1: Signal Processing for Computer Vision

Poster Area
Chair: Patrick Le Callet (Université de Nantes, France)
Efficient Ambiguity Resolution in Polarimetric Multi-View Stereo
Achanna Anil Kumar (TCS Innovation Labs, India); Narendra N (Wipro Technologies, India); P. Balamuralidhar and Girish Chandra (Tata Consultancy Services, India)
Fast and Accurate Gaussian Pyramid Construction by Extended Box Filtering
Kangbéni Djotiname Konlambigue (University of Rouen, France); Jean-Baptiste Pothin (DataHertz, France); Paul Honeine (Université de Rouen, France); Abdelaziz Bensrhair (LITIS Laboratory, France)
Automatic Flower and Visitor Detection System
Dat Thanh Tran (Tampere University of Technology, Finland); Toke Hoye (Aarhus University, Denmark); Moncef Gabbouj (Tampere University of Technology, Finland); Alexandros Iosifidis (Aarhus University, Denmark)

SPON-L1: Signal Processing over Networks

Room A
Chair: Paolo Di Lorenzo (Sapienza University of Rome, Italy)
14:30 Decisions Under Binary Messaging over Adaptive Networks
Stefano Marano (University of Salerno, Italy); Ali Sayed (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne EPFL, School of Engineering, Switzerland)
14:50 Efficient Variance-reduced Learning over Multi-agent Networks
Kun Yuan and Bicheng Ying (University of California, Los Angeles, USA); Ali Sayed (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne EPFL, School of Engineering, Switzerland)
15:10 Estimating the Topology of Neural Networks from Distributed Observations
Roxana Alexandru, Pranav Malhotra, Stephanie Reynolds and Pier Luigi Dragotti (Imperial College London, United Kingdom (Great Britain))
15:30 Model-Based Voice Activity Detection in Wireless Acoustic Sensor Networks
Yingke Zhao (Northwestern Polytechnical University, P.R. China); Jesper Kjær Nielsen and Mads Græsbøll Christensen (Aalborg University, Denmark); Jingdong Chen (Northwestern Polytechnical University, USA)
15:50 Optimized Small Cell Range Expansion in Mobile Communication Networks Using Multi-Class Support Vector Machines
Florian Bahlke and Marius Pesavento (Communication Systems Group, TU Darmstadt, Germany)

SPTM-P1: Signal Processing Theory and Methods

Poster Area
Chair: Stefania Colonnese (Università La Sapienza di Roma, Italy)
Iterative Reconstruction of Spectrally Sparse Signals from Level Crossings
Mahdi Boloursaz Mashhadi (Author, Iran); Hadi Zayyani (Qom University of Technology, Iran); Saeed Gazor (Queen's University, Canada); Farokh Marvasti (Sharif University of Technology (SUT), Iran)
Bayesian Inference with Error Variable Splitting and Sparsity Enforcing Priors for Linear Inverse Problems
Ali Mohammad-Djafari (Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS), France)
Sampling a Noisy Multiple Output Channel to Maximize the Capacity
Gaston Solodky (Tel Aviv University, Israel); Meir Feder (Tel-Aviv University, Israel)
Roundoff Noise Analysis for Generalized Direct-Form II Structure of 2-D Separable-Denominator Digital Filters
Takao Hinamoto (Hiroshima University, Japan); Akimitsu Doi (Hiroshima Institute of Technology, Japan); Wu-Sheng Lu (University of Victoria, Canada)
Low-Complexity RLS Algorithms for the Identification of Bilinear Forms
Camelia Elisei-Iliescu, Cristian Stanciu and Constantin Paleologu (University Politehnica of Bucharest, Romania); Jacob Benesty (INRS-EMT, University of Quebec, Canada); Cristian Anghel and Silviu Ciochina (University Politehnica of Bucharest, Romania)
Sequential Polynomial QR Decomposition and Decoding of Frequency Selective MIMO Channels
Diyari Hassan and Soydan Redif (European University of Lefke, Turkey); Sangarapillai Lambotharan and Ian Proudler (Loughborough University, United Kingdom (Great Britain))
A New Proportionate Adaptive Filtering Algorithm with Coefficient Reuse and Robustness Against Impulsive Noise
Rodrigo M.S. Pimenta (CEFET-RJ & COPPE/UFRJ, Brazil); Leonardo Resende (IFRJ & COPPE/UFRJ, Brazil); Newton Siqueira (CEFET-RJ & COPPE/UFRJ, Brazil); Diego B. Haddad and Mariane R Petraglia (Federal University of Rio de Janeiro, Brazil)
Minimum Length Solution for One-Dimensional Discrete Phase Retrieval Problem
Corneliu Rusu (Technical University of Cluj-Napoca, Romania); Jaakko Astola (Tampere University of Technology, Finland)
Low-Rate Farrow Structure with Discrete-Lowpass and Polynomial Support for Audio Resampling
Aleksej Chinaev (Ruhr-Universität Bochum, Germany); Philipp Thüne (Ruhr-University Bochum, Germany); Gerald Enzner (Ruhr-Universität Bochum, Germany)
Effect of Random Sampling on Noisy Nonsparse Signals in Time-Frequency Analysis
Isidora Stankovic, Milos Brajovic and Miloš Daković (University of Montenegro, Montenegro); Cornel Ioana (Institute National Polytechnique de Grenoble, France)
Optimizing Approximate Message Passing for Variable Measurement Noise
Stefan Birgmeier (TU Wien, Austria); Norbert Görtz (Vienna University of Technology, Austria)
Heuristics for Efficient Sparse Blind Source Separation
Christophe Kervazo (CEA Saclay, France); Jerome Bobin (CEA, France); Cécile Chenot (Institute for Digital Communications University of Edinburgh, France)
Improved Discrete Grey Wolf Optimizer
Benoit Martin (IntuiSense Technologies, France); Julien Marot (Institut Fresnel, France); Salah Bourennane (Ecole Centrale Marseille & Fresnel Institute, France)
Efficient Sampling Rate Offset Compensation - An Overlap-Save Based Approach
Joerg Schmalenstroeer and Reinhold Haeb-Umbach (University of Paderborn, Germany)
Kernel Adaptive Hammerstein Filter
Yunfei Zheng (Xi'an Jiaotong University, P.R. China); Jiyao Dong (Xi’an Jiaotong University, P.R. China); Wentao Ma (Xi’an University of Technology, P.R. China); Badong Chen (Xi'an Jiaotong University, P.R. China)
Octonion Spectrum of 3D Octonion-Valued Signals - Properties and Possible Applications
Lukasz Blaszczyk (Faculty of Mathematics and Information Science, Warsaw University of Technology, Poland)

SS-L3: Special Session on Security of Machine Learning for Virtual and Analog Worlds

Room Q
Chair: Battista Biggio (University of Cagliari & Pluribus One, Italy)

Organizers: Battista Biggio and Slava Voloshynovskiy

14:30 Effect of Training and Test Datasets on Image Restoration and Super-Resolution by Deep Learning
Ogun Kirmemis and A. Murat Tekalp (Koc University, Turkey)
14:50 Adversarial Machine Learning Against Digital Watermarking
Erwin Quiring and Konrad Rieck (TU Braunschweig, Germany)
15:10 Explaining Black-box Android Malware Detection
Marco Melis and Davide Maiorca (University of Cagliari, Italy); Battista Biggio (University of Cagliari & Pluribus One, Italy); Giorgio Giacinto and Fabio Roli (University of Cagliari, Italy)
15:30 Physical Layer Communications System Design Over-the-Air Using Adversarial Networks
Timothy J O'Shea (Virginia Tech & DeepSig Inc, USA); Tamoghna Roy (DeepSig Inc., USA); Nathan E West (DeepSig Inc. & Oklahoma State University, USA); Ben Hilburn (DeepSig Inc., USA)
15:50 Adversarial Malware Binaries: Evading Deep Learning for Malware Detection in Executables
Bojan Kolosnjaji (Technical University of Munich, Germany); Ambra Demontis (University of Cagliari, Italy); Battista Biggio (University of Cagliari & Pluribus One, Italy); Davide Maiorca and Giorgio Giacinto (University of Cagliari, Italy); Claudia Eckert (Technische Universität München, Germany); Fabio Roli (University of Cagliari, Italy)

SS-P1: Special Session on Biometric Authentication on Mobile Devices

Poster Area
Chair: Richard Guest (University of Kent, United Kingdom (Great Britain))

Organizers: Richard Guest and Christian Krätzer

End-to-end Photoplethysmography (PPG) Based Biometric Authentication by Using Convolutional Neural Networks
Jordi Luque (Telefónica Research); Guillem Cortès (Universitat Politècnica de Catalunya & Telefónica Research, Spain); Carlos Segura Perales (Telefónica Research, Spain); Alexandre Maravilla, Javier Esteban Zarza and Joan Fabregat (Telefónica de España S.A., Spain)
User Interaction in Mobile Biometrics
Barbara Corsetti, Ramón Blanco and Raul Sanchez-Reillo (University Carlos III of Madrid, Spain)
A Requirement Analysis for Privacy Preserving Biometrics in View of Universal Human Rights and Data Protection Regulation
Nicholas Whiskerd (Otto von Guericke University Magdeburg, Germany); Claus Vielhauer (Brandenburg University of Applied Sciences & Otto-von-Guericke University Magdeburg, Germany); Jana Dittmann (University of Magdeburg, Germany)
A Framework for Assessing Factors Influencing User Interaction for Touch-based Biometrics
Elakkiya Ellavarason, Richard Guest and Farzin Deravi (University of Kent, United Kingdom (Great Britain))
Towards Understanding the Effects of Practice on Behavioural Biometric Recognition Performance
Erwin Haasnoot, Jonathan Barnhoorn, Luuk Spreeuwers, Raymond Veldhuis and Willem Verwey (University of Twente, The Netherlands)

Tuesday, September 4, 16:10 - 16:40

Communication Break

Tuesday, September 4, 16:40 - 18:20

CS-L1: Compressed Sensing

Room G
Chair: Carlo S Regazzoni (University of Genoa, Italy)
16:40 Recovery of Linearly Mixed Sparse Sources from Multiple Measurement Vectors Using l1-Minimization
Seyyed Hamed Fouladi and Ilangko Balasingham (Norwegian Institute of Science and Technology, Norway)
17:00 From L1 Minimization to Entropy Minimization: A Novel Approach for Sparse Signal Recovery in Compressive Sensing
Miguel Heredia Conde and Otmar Loffeld (Center for Sensorsystems (ZESS), University of Siegen, Germany)
17:20 Structured Dictionary Learning for Compressive Speech Sensing
Yunyun Ji and Wei-Ping Zhu (Concordia University, Canada); Benoit Champagne (McGill University, Canada)
17:40 Greedy Recovery of Sparse Signals with Dynamically Varying Support
Sun Hong Lim, Jin Hyeok Yoo, Sunwoo Kim and Jun Won Choi (Hanyang University, Korea)
18:00 Sensing Matrix Sensitivity to Random Gaussian Perturbations in Compressed Sensing
Anastasia Lavrenko (Scion Research Institute & University of Canterbury, New Zealand); Florian Roemer (Fraunhofer Institute for Nondestructive Testing IZFP & Ilmenau University of Technology, Germany); Giovanni Del Galdo (Fraunhofer Institute for Integrated Circuits IIS & Technische Universität Ilmenau, Germany); Reiner S. Thomä (Ilmenau University of Technology, Germany)

IVM-L1: Image, video and multimedia processing

Room: Auditorium
Chair: Domenico Vitulano (Consiglio Nazionale delle Ricerche, Italy)
16:40 A Colour Hit-or-Miss Transform Based on a Rank Ordered Distance Measure
Fraser Macfarlane, Paul Murray and Stephen Marshall (University of Strathclyde, United Kingdom (Great Britain)); Benjamin Perret (ESIEE Paris, LIGM, UNiversité de Paris Est, France); Adrian N Evans (University of Bath, United Kingdom (Great Britain)); Henry White (BAE Systems, United Kingdom (Great Britain))
17:00 Feature Trajectories Selection for Video Stabilization
Wilko Guilluy, Laurent Oudre and Azeddine Beghdadi (Université Paris 13, France)
17:20 Graph Spectral Domain Shape Representation
Basheer Alwaely and Charith Abhayaratne (The University of Sheffield, United Kingdom (Great Britain))
17:40 An Entropy-Based Approach for Shape Description
Domenico Vitulano (Consiglio Nazionale delle Ricerche, Italy); V. Bruni (University of Rome ‘La Sapienza’, Italy); Lorenzo Della Cioppa (University of Rome La Sapienza, Italy)
18:00 Octonion Sparse Representation for Color and Multispectral Image Processing
Srđan Lazendić, Hendrik De Bie and Aleksandra Pižurica (Ghent University, Belgium)

SENS-P1: Sensor Array and Multichannel Signal Processing

Poster Area
Chair: Maria S. Greco (University of Pisa, Italy)
Coherence Constrained Alternating Least Squares
Rodrigo Cabral Farias (Universite Cote d'Azur, CNRS, France); José Henrique de Morais Goulart (Gipsa-Lab, CNRS, University Grenoble Alpes, France); Pierre Comon (CNRS, University Grenoble Alpes, France)
A Fast Eigen-based Signal Combining Algorithm by Using CORDIC
Leiou Wang, Donghui Wang and Chengpeng Hao (Institute of Acoustics, Chinese Academy of Sciences, P.R. China)
On the Angular Resolution Limit Uncertainty
Maria S. Greco (University of Pisa, Italy); Rémy Boyer (Université Paris-Sud (UPS), CNRS, CentraleSupelec, France); Frank Nielsen (Ecole Polytechnique, France)
Asymmetric Supercardioid Beamforming Using Circular Microphone Arrays
Yaakov Bucris (Technion, Israel Institute of Technology, Israel); Israel Cohen (Technion - Israel Institute of Technology, Israel); Jacob Benesty (INRS-EMT, University of Quebec, Canada)
A New Beamformer Design Method for Multi-Group Multicasting by Enforcing Constructive Interference
Özlem Tuğfe Demir and T. Engin Tuncer (Middle East Technical University, Turkey)
Time Modulated Array Controlled by Periodic Pulsed Signals
Roberto Maneiro-Catoira, Julio C. Brégains, José A. García-Naya and Luis Castedo (University of A Coruña, Spain)
Evolutionary Resampling for Multi-Target Tracking Using Probability Hypothesis Density Filter
Mhd Modar Halimeh (Friedrich-Alexander-University Erlangen-Nürnberg, Germany); Andreas Brendel (University Erlangen-Nürnberg, Germany); Walter Kellermann (University Erlangen-Nuremberg, Germany)
Superpixel Construction for Hyperspectral Unmixing
Zeng Li (Northwestern Polytechnical University, P.R. China); Jie Chen (Northwestern Polytechincal University, P.R. China); Susanto Rahardja (Northwestern Polytechnical University, P.R. China)
Improved ADMM-Based Algorithm for Multi-Group Multicast Beamforming in Large-Scale Antenna Systems
Özlem Tuğfe Demir and T. Engin Tuncer (Middle East Technical University, Turkey)
Free-walking 3D Pedestrian Large Trajectory Reconstruction from IMU Sensors
Haoyu Li (Ecole Centrale de Lyon, France); Stéphane Derrode (Ecole Centrale Lyon, LIRIS, CNRS, France); Lamia Benyoussef (Epita, France); Wojciech Pieczynski (Télécom SudParis, France)

SIPA-P2: Signal and Image Processing Applications

Poster Area
Chair: Ido Nevat (TUMCREATE, Singapore)
Optimal Estimation with Extended Battery Life in Wireless Sensor Networks
Liu Yang (Shanghai Institute of Microsystem and Information Technology, CAS, P.R. China); Hongbin Zhu (ShanghaiTech University, P.R. China); Haifeng Wang (Shanghai Research Center for Wireless Communications, P.R. China); Kai Kang (Shanghai Advanced Research Institute, CAS, P.R. China); Hua Qian (Shanghai Advanced Research Institute, Chinese Academy of Sciences, P.R. China)
An Efficient Machine Learning-Based Fall Detection Algorithm Using Local Binary Features
Majd Saleh (University of Rennes 1, LTSI and INSERM, France); Régine Le Bouquin Jeannès (Université de Rennes 1, France)
Joint Localization and Clock Offset Estimation via Time-Of-Arrival with Ranging Offset
Ido Nevat (TUMCREATE, Singapore); Karin Avnit (SIT, Singapore); François Septier (IMT Lille Douai, Universite Lille, CNRS UMR CRIStAL, Lille, France); Laurent Clavier (Institut Mines-Telecom, Telecom Lille & IEMN / IRCICA, France); Gareth Peters (University College London London, United Kingdom (Great Britain))
CASSIS: Characterization with Adaptive Sample-Size Inferential Statistics Applied to Inexact Circuits
Justine Bonnot (UEB/INSA Rennes/IETR, France); Vincent Camus (ICLAB, EPFL, Switzerland); Karol Desnos (IETR, UBL, INSA Rennes, France); Daniel Menard (UEB/INSA Rennes/IETR, France)
Binarized Convolutional Neural Networks for Efficient Inference on GPUs
Mir Khan and Heikki Huttunen (Tampere University of Technology, Finland); Jani Boutellier (Tampere, unknown)
Online Prediction of Robot to Human Handover Events Using Vibrations
Harmeet Singh, Marco Controzzi and Christian Cipriani (The Biorobotics Institute Scuola Superiore Sant'Anna, Italy); Gaetano Di Caterina, Lykourgos Petropoulakis and John J Soraghan (University of Strathclyde, United Kingdom (Great Britain))
Fundamental Limits for Joint Relative Position and Orientation Estimation with Generic Antennas
Robert Pöhlmann, Siwei Zhang and Armin Dammann (German Aerospace Center (DLR), Germany); Peter A. Hoeher (University of Kiel, Germany)
Visual Localization in the Presence of Appearance Changes Using the Partial Order Kernel
Maryam Abdollahyan (Queen Mary University of London, United Kingdom (Great Britain)); Silvia Cascianelli, Enrico Bellocchio, Gabriele Costante and Thomas A. Ciarfuglia (University of Perugia, Italy); Francesco Bianconi (Dipartimento Ingegneria Industriale, Universita degli Studi di Perugia, Italy); Fabrizio Smeraldi (Queen Mary University of London, United Kingdom (Great Britain)); Mario Luca Fravolini (University of Perugia, Italy)
Robotic Mobility Diversity Algorithm with Continuous Search Space
Daniel Bonilla Licea (Université Internationale de Rabat, Morocco); Desmond McLernon (The University of Leeds, United Kingdom (Great Britain)); Mounir Ghogho (International University of Rabat, Morocco & University of Leeds, United Kingdom (Great Britain)); Edmond Nurellari (University of Lincoln, United Kingdom (Great Britain)); Syed Ali Raza Zaidi (University of Leeds, United Kingdom (Great Britain))

SPTM-L1: Signal Processing Theory and Methods

Room Pininfarina
Chair: Antonio Napolitano (Universita di Napoli Parthenope, Italy)
16:40 Data-Selective Conjugate Gradient Algorithm
Paulo Diniz (UniversidadeFederal do Rio de Janeiro, Brazil); Marcele O K Mendonça and Jonathas Ferreira (UFRJ, Brazil); Tadeu Ferreira (Fluminense Federal University, Brazil)
17:00 Sparse Phase Retrieval via Iteratively Reweighted Amplitude Flow
Gang Wang, Liang Zhang and Georgios B. Giannakis (University of Minnesota, USA); Jie Chen (Beijing Institute of Technology, P.R. China)
17:20 Sparse Time-Frequency-Frequency-Rate Representation for Multicomponent Nonstationary Signal Analysis
Wenpeng Zhang, Yaowen Fu and Yuanyuan Li (National University of Defense Technology, P.R. China)
17:40 On the Time-Frequency Reassignment of Interfering Modes in Multicomponent FM Signals
Domenico Vitulano (Consiglio Nazionale delle Ricerche, Italy); V. Bruni (University of Rome ‘La Sapienza’, Italy); Michela Tartaglione (University of Rome "La Sapienza", Italy)
18:00 On Cyclostationarity-Based Signal Detection
Antonio Napolitano (Universita di Napoli Parthenope, Italy)

SS-L4: Special Session on Advances in large-scale inverse problems in image processing

Room A
Chair: Miguel Simões (IST - IT, Portugal)

Organizers: Miguel Simões and Qi Wei

16:40 Faster FISTA
Jingwei Liang (DAMTP, University of Cambridge, United Kingdom (Great Britain)); Carola-Bibiane Schönlieb (University of Cambridge, United Kingdom (Great Britain))
17:00 A Plug and Play Bayesian Algorithm for Solving Myope Inverse Problems
Lotfi Chaari (University of Toulouse, France); Jean-Yves Tourneret (University of Toulouse & ENSEEIHT, France); Hadj Batatia (University of Toulouse, France)
17:20 Linear Convergence of Stochastic Block-Coordinate Fixed Point Algorithms
Patrick L. Combettes (North Carolina State University, USA); Jean-Christophe Pesquet (CentraleSupelec, University Paris-Saclay, France)
17:40 Bayesian Restoration of High-Dimensional Photon-Starved Images
Julian Tachella and Yoann Altmann (Heriot-Watt University, School of Engineering and Physical Sciences, United Kingdom (Great Britain)); Marcelo Pereyra (Heriot-Watt University, United Kingdom (Great Britain)); Jean-Yves Tourneret (University of Toulouse & ENSEEIHT, France); Steve McLaughlin (Heriot Watt University, United Kingdom (Great Britain))
18:00 An Extension of Averaged-Operator-Based Algorithms
Miguel Simões (IST - IT, Portugal); José Bioucas Dias (Technical University Lisbon / Instituto de Telecomunicacoes Lisbon, Portugal); Luís B Almeida (IST - Technical University Lisbon / Instituto de Telecomunicacoes Lisbon, Portugal)

SS-L5: Special Session on SMARTHEART: Real-time technologies for cardiac signal processing

Room Q
Chair: Nuno Pombo (University of Beira Interior & BSAFE - Lab, Portugal)

Organizers: Nuno Pombo, Hugo Silva, and Miguel Coimbra

16:40 Convolutional Neural Networks for Heart Sound Segmentation
Francesco Renna and Jorge Oliveira (Instituto de Telecomunicações, Universidade do Porto, Portugal); Miguel Coimbra (University of Porto, Portugal)
17:00 Estimation of Missing Data in Fetal Heart Rate Signals Using Shift-Invariant Dictionary
Faraz Barzideh, Jarle Urdal and Kjersti Engan (University of Stavanger, Norway); Karl Skretting (Stavanger, Norway); Paschal Mdoe (Haydom Lutheran Hospital, Tanzania); Benjamin Kamala (University of Stavanger, Norway); Sara Brunner (Laerdal Medical AS, Norway); Hussein Kidanto (Muhimbili University of Health and Allied Sciences, Tanzania)
17:20 Sensitivity of the Contactless Videoplethysmography-Based Heart Rate Detection to Different Measurement Conditions
Ennio Gambi, Manola Ricciuti and Susanna Spinsante (Università Politecnica delle Marche, Italy)
17:40 RepoBIT: Cloud-Driven Real-Time Biosignal Streaming, Storage, Visualisation and Sharing
Margarida Reis (IT - Instituto de Telecomunicações, Portugal); Hugo Plácido da Silva (IT - Instituto de Telecomunicações & EST/IPS - Polytechnic Institute of Setúbal, Portugal)
18:00 An Efficient Lossless Compression Algorithm for Electrocardiogram Signals
Giuseppe Campobello and Antonino Segreto (University of Messina, Italy); Sarah Zanafi (Faculty of Science Tetouan, University Abdelmalek Essaadi, Morocco); Salvatore Serrano (University of Messina, Italy)

SS-P2: Special Session on Cross-layer and joint network resources optimizations

Poster Area
Chair: Valerio Frascolla (Intel Deutschland Gmbh, Germany)

Organizer: Valerio Frascolla

Dynamic Allocation of Processing Resources in Cloud-RAN for a Virtualised 5G Mobile Network
Yi Zhang (Trinity College Dublin, Ireland); Federico Barusso (Politecnico di Torino & Trinity College Dublin, Italy); Diarmuid Collins (Trinity College Dublin, Ireland); Marco Ruffini (CONNECT, Trinity College Dublin, Ireland); Luiz DaSilva (Trinity College & Trinity College Dublin, Ireland)
Network Utility Maximization for Adaptive Resource Allocation in DSL Systems
Jeroen Verdyck (KU Leuven, Belgium); Chris Blondia (imec - University of Antwerp, Belgium); Marc Moonen (KU Leuven, Belgium)
Proactive Computation Caching Policies for 5G-and-beyond Mobile Edge Cloud Networks
Nicola di Pietro (CEA LETI, France); Emilio Calvanese Strinati (CEA-LETI, France)
Joint Optimization of Caching and Transport in Proactive Edge Cloud
Stefania Sardellitti and Francesca Costanzo (University of Rome La Sapienza, Italy); Mattia Merluzzi (Sapienza University of Rome, Italy)
Cross-layer Optimization in Terminals
Valerio Frascolla, Jonathan Ah Sue, Muhammad mudussir Ayub, Krzysztof Miesniak, Ralph Hasholzner and Juergen Englisch (Intel Deutschland Gmbh, Germany); Amal Ben Ameur (Intel France SA & University of Cote d'Azur, France)

SS-P3: Special Session on Overcoming interference in next-generation wireless networks

Poster Area
Chair: Francesco Verde (University of Napoli Federico II & National Inter-University Consortium for Telecommunications, Italy)

Organizers: Francesco Verde and Symeon Chatzinotas

Performance of a Third-Order VOLTERRA MVDR Beamformer in the Presence of non-Gaussian and/or Non-Circular Interference
Pascal Chevalier (Thales Communication, France); Jean Pierre Delmas (UMR CNRS 5157, France); Mustapha Sadok (INT et TIC, LaRATIC, Algeria)
Hybrid Analog-Digital Precoding for Interference Exploitation
Ang Li (University of Sydney, Australia); Christos Masouros (University College London, United Kingdom (Great Britain)); Fan Liu (Beijing Institute of Technology, P.R. China)
Interference-based Clustering for MIMO D2D Underlay Communications
Mylene Pischella (CNAM, France); Berna Özbek (Izmir Institute of Technology, Turkey); Didier Le Ruyet (CNAM, France)
Two-Step Hybrid Multiuser Equalizer for Sub-Connected mmWave Massive MIMO SC-FDMA Systems
Roberto Magueta, Daniel Castanheira and Adão Silva (Instituto de Telecomunicações (IT)/University of Aveiro, Portugal); Rui Dinis (Faculdade de Ciências e Tecnologia, University Nova de Lisboa & FCT-UNL, Portugal); Atilio Gameiro (Telecommunications Institute/Aveiro University, Portugal)
Sequential Spatio-temporal Symbol-level Precoding Enabling Faster-than-Nyquist Signaling for Multi-user MISO Systems
Danilo Spano and Symeon Chatzinotas (University of Luxembourg, Luxembourg); Björn Ottersten (University of Luxembourg, Luxembourg)
How Much Will Tiny IoT Nodes Profit from Massive Base Station Arrays?
Ema Becirovic, Emil Björnson and Erik G. Larsson (Linköping University, Sweden)

Wednesday, September 5, 09:00 - 10:00

PL2: Synthetic Molecular Communication: Fundamentals, Opportunities, and Challenges 

Robert Schober (Friedrich-Alexander University,Germany)
Room: Auditorium

Wednesday, September 5, 10:00 - 10:30

Communication Break

Wednesday, September 5, 10:30 - 12:30

AASP-L2: Sound event detection and classification

Room Pininfarina
Chairs: Gyorgy Fazekas (Queen Mary University of London, United Kingdom (Great Britain)), Hélène Papadopoulos (CNRS, France)
10:30 A Layer-wise Score Level Ensemble Framework for Acoustic Scene Classification
Arshdeep Singh (IIT MANDI, India); Anshul Thakur (IIT Mandi, Himachal Pradesh, India); Padmanabhan Rajan and Arnav Bhavsar (IIT Mandi, India)
10:50 Diarization and Separation Based on a Data-Driven Simplex
Bracha Laufer (Bar-Ilan University, Israel); Ronen Talmon (Technion - Israel Institute of Technology, Israel); Sharon Gannot (Bar-Ilan University, Israel)
11:10 Modelling of Sound Events with Hidden Imbalances Based on Clustering and Separate Sub-Dictionary Learning
Chaitanya Narisetty, Tatsuya Komatsu and Reishi Kondo (NEC Corporation, Japan)
11:30 Connectionist Temporal Classification-based Sound Event Encoder for Converting Sound Events into Onomatopoeic Representations
Koichi Miyazaki, Tomoki Hayashi, Tomoki Toda and Kazuya Takeda (Nagoya University, Japan)
11:50 Multi-Channel Non-Negative Matrix Factorization for Overlapped Acoustic Event Detection
Panagiotis Giannoulis (National Technical University of Athens, Greece); Gerasimos Potamianos (University of Thessaly, Greece); Petros Maragos (National Technical University of Athens, Greece)
12:10 Acoustic Scene Classification from Few Examples
Ivan Bocharov and Tjalling J. Tjalkens (Eindhoven University of Technology, The Netherlands); Bert de Vries (GN Hearing and TU Eindhoven, the Netherlands)

GSP-P1: Graph Signal Processing

Poster Area
Chair: Paolo Di Lorenzo (Sapienza University of Rome, Italy)
Graph-Based Inpainting of Disocclusion Holes for Zooming in 3D Scenes
Pinar Akyazi (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne, Switzerland); Pascal Frossard (EPFL, Switzerland)
Improving Graph Convolutional Networks with Non-Parametric Activation Functions
Simone Scardapane (Sapienza University of Rome, Italy); Steven Van Vaerenbergh (University of Cantabria, Spain); Danilo Comminiello (Sapienza University of Rome, Italy); Aurelio Uncini (Univerity of Rome "La Sapienza", Italy)
Graph Similarity Based on Graph Fourier Distances
Eva Lagunas (University of Luxembourg, Luxembourg); Antonio G. Marques (Universidad Rey Juan Carlos, Spain); Symeon Chatzinotas (University of Luxembourg, Luxembourg); Björn Ottersten (University of Luxembourg, Luxembourg)
Graph Representation Using Mutual Information for Graph Model Discrimination
Francisco Hawas and Petar M. Djurić (Stony Brook University, USA)
Fusion of Community Structures in Multiplex Networks by Label Constraints
Yuming Huang, Ashkan Panahi and Hamid Krim (North Carolina State University, USA); Liyi Dai (Army Research Office, USA)
Sampling and Reconstruction of Band-limited Graph Signals Using Graph Syndromes
Achanna Anil Kumar (TCS Innovation Labs, India); Narendra N (Wipro Technologies, India); Girish Chandra and Kriti Kumar (Tata Consultancy Services, India)
Rate Distortion Optimized Graph Partitioning for Omnidirectional Image Coding
Mira Rizkallah (IRISA/Université de Rennes 1, France); Francesca De Simone (EPFL, Switzerland); Thomas Maugey and Christine Guillemot (INRIA, France); Pascal Frossard (EPFL, Switzerland)
Estimation of Bandlimited Signals on Graphs from Single Bit Recordings of Noisy Samples
Mohak Goyal and Animesh Kumar (Indian Institute of Technology Bombay, India)
Joint Graph Learning and Signal Recovery via Kalman Filter for Multivariate Autoregressive Processes
Mahmoud Ramezani-Mayiami (University of Agder, Norway)

SPCOM-L1: Signal Processing for Communications

Room: Auditorium
Chair: Umberto Spagnolini (Politecnico di Milano, Italy)
10:30 Sampling Phase Estimation in Underwater PPM Fractionally Sampled Equalization
Gaetano Scarano (Università La Sapienza di Roma, Italy); Andrea Petroni (University of Rome, Sapienza, Italy); Roberto Cusani (Università La Sapienza di Roma, Italy); Mauro Biagi (Sapienza University of Rome, Italy)
10:50 On Partial Response Signaling for MIMO Equalization on Multi-Gbit/s Electrical Interconnects
Lennert Jacobs and Jelle Bailleul (Ghent University, Belgium); Paolo Manfredi (Ghent University-imec, Belgium); Mamoun Guenach (Nokia Bell Labs, Belgium); Dries Vande Ginste and Marc Moeneclaey (Ghent University, Belgium)
11:10 Low-Rank Channel and Interference Estimation in mm-Wave Massive Antenna Arrays
Gloria Soatti, Ahmed Murtada and Monica Nicoli (Politecnico di Milano, Italy); Jonathan Gambini (Huawei Technologies, Italy); Umberto Spagnolini (Politecnico di Milano, Italy)
11:30 1-Bit Massive MIMO Downlink Based on Constructive Interference
Ang Li (University of Sydney, Australia); Christos Masouros (University College London, United Kingdom (Great Britain)); Lee Swindlehurst (University of California at Irvine, USA)
11:50 Iterative Equalization Based on Expectation Propagation: a Frequency Domain Approach
Serdar Sahin (Thales Communications & Security & ENSEEIHT, University of Toulouse, France); Antonio M. Cipriano (Thales Communications and Security, France); Charly Poulliat (INP - ENSEEIHT Toulouse, France); Marie-Laure Boucheret (University of Toulouse IRIT Enseeiht, France)
12:10 Joint Long-Term Admission Control and Beamforming in Downlink MISO Networks
Jingran Lin, Qiang Li and Mengyuan Ma (University of Electronic Science and Technology of China, P.R. China)

SS-L6: Special Session on Adversarial Multimedia Forensics

Room A
Chair: Benedetta Tondi (University of Siena, Italy)

Organizers: Mauro Barni, Matthew Stamm, and Benedetta Tondi

10:30 Adversarial Multimedia Forensics: Overview and Challenges Ahead
Mauro Barni (University of Siena, Italy); Matthew Stamm (Drexel University, Philadelphia, Italy); Benedetta Tondi (University of Siena, Italy)
10:50 Detecting Adversarial Examples - A Lesson from Multimedia Security
Pascal Schöttle and Alexander Schlögl (University of Innsbruck, Austria); Cecilia Pasquini (University of Innsbruck, unknown); Rainer Böhme (University of Innsbruck, Austria)
11:10 Anti-forensics of JPEG Compression Using Generative Adversarial Networks
Yingmin Luo, Hanqi Zi, Qiong Zhang and Xiangui Kang (Sun Yat-sen University, P.R. China)
11:30 Fooling PRNU-Based Detectors Through Convolutional Neural Networks
Nicolò Bonettini and Luca Bondi (Politecnico di Milano, Italy); David Güera (Purdue University, USA); Sara Mandelli, Paolo Bestagini and Stefano Tubaro (Politecnico di Milano, Italy); Ed Delp (Purdue University, USA)
11:50 Rebroadcast Attacks: Defenses, Reattacks, and Redefenses
Wei Fan, Shruti Agarwal and Hany Farid (Dartmouth College, USA)
12:10 Analysis of Adversarial Attacks Against CNN-based Image Forgery Detectors
Diego Gragnaniello (University of Naples Federico II, Italy); Francesco Marra (Università Federico II di Napoli); Giovanni Poggi and Luisa Verdoliva (Università Federico II di Napoli, Italy)

SS-L7: Special Session on Computational Audio Processing in Real Acoustic Environments

Room Q
Chair: Michele Scarpiniti (Sapienza University of Rome, Italy)

Organizers: Michele Scarpiniti, Jen-Tzung Chien, and Stefano Squartini

10:30 Acoustic Event Classification Using Multi-resolution HMM
Paul M Baggenstoss (Fraunhofer FKIE, Germany)
10:50 A Fusion of Deep Convolutional Generative Adversarial Networks and Sequence to Sequence Autoencoders for Acoustic Scene Classification
Shahin Amiriparian (University of Augsburg & Technische Universität München, Germany); Michael Freitag (University of Passau, Germany); Nicholas Cummins, Maurice Gerczuk and Sergey Pugachevskiy (University of Augsburg, Germany); Björn W Schuller (Imperial College London & University of Augsburg, United Kingdom (Great Britain))
11:10 On Room Impulse Response Measurement Using Perfect Sequences for Wiener Nonlinear Filters
Alberto Carini (University of Urbino, Italy); Stefania Cecchi, Alessandro Terenzi and Simone Orcioni (Università Politecnica delle Marche, Italy)
11:30 Beamforming-Based Acoustic Source Localization and Enhancement for Multirotor UAVs
Daniele Salvati, Carlo Drioli, Giovanni Ferrin and GianLuca Foresti (University of Udine, Italy)
11:50 Infant Cry Detection in Adverse Acoustic Environments by Using Deep Neural Networks
Daniele Ferretti, Marco Severini and Annalisa Cenci (Università Politecnica delle Marche, Italy); Emanuele Principi (Università Politecnica delle Marche & A3Lab, Italy); Stefano Squartini (Università Politecnica delle Marche, Italy)
12:10 A CNN-GRU Approach to Capture Time-Frequency Pattern Interdependence for Snore Sound Classification
Jianhong Wang, Harald Stromfelt and Bjoern Schuller (Imperial College London, United Kingdom (Great Britain))

SS-L8: Special Session on Morphing detection in biometric images

Room G
Chair: Andrey Makrushin (University of Magdeburg, Germany)

Organizers: Andreas Wolf and Andrey Makrushin

10:30 Reducing the False Alarm Rate for Face Morph Detection by a Morph Pipeline Footprint Detector
Tom Neubert (Otto-von-Guericke University of Magdeburg, Germany); Christian Kraetzer and Jana Dittmann (University of Magdeburg, Germany)
10:50 Automatic Detection of Image Morphing by Topology-based Analysis
Sabah Jassim and Aras Asaad (University of Buckingham, United Kingdom (Great Britain))
11:10 Morphing Detection Using a General-Purpose Face Recognition System
Lukasz Wandzik, Gerald Kaeding and Raul Vicente Garcia (Fraunhofer Institute for Production Systems and Design Technology IPK, Germany)
11:30 An Overview of Recent Advances in Assessing and Mitigating the Face Morphing Attack
Andrey Makrushin (University of Magdeburg, Germany); Andreas Wolf (Bundesdruckerei GmbH, Germany)
11:50 Reflection Analysis for Face Morphing Attack Detection
Clemens Seibold (Fraunhofer HHI, Germany); Anna Hilsmann (Fraunhofer Institute for Telecommunications, Heinrich-Hertz-Institut, Germany); Peter Eisert (Fraunhofer HHI & Humboldt University, Germany)
12:10 Towards Robust Evaluation of Face Morphing Detection
Luuk Spreeuwers, Maikel Schils and Raymond Veldhuis (University of Twente, The Netherlands)

SS-P4: Special Session on Recent Advances in Advanced Driver Assistance using Signal Processing, Computer Vision and AI

Poster Area
Chair: Marcos Nieto (Vicomtech, Spain)

Organizers: Marcos Nieto, Suzanne Little, Oihana Otaegui, and Noel E. O'Connor

Fast Multi-Lane Detection and Modeling for Embedded Platforms
Marcos Nieto, Lorena García, Orti Senderos and Oihana Otaegui (Vicomtech, Spain)
The Role of Cloud-Computing in the Development and Application of ADAS
Cristian Olariu (IBM Ireland Limited & Innovation Exchange, Ireland); Juan Diego Ortega and J. Javier Yebes (Vicomtech, Spain)
Bayesian Track-to-Graph Association for Maritime Traffic Monitoring
Raffaele Grasso (CMRE, Italy); Leonardo Maria Millefiori (NATO STO CMRE, Italy); Paolo Braca (CMRE, Italy)
Autonomous Person Detection and Tracking Framework Using Unmanned Aerial Vehicles (UAVs)
Hajer Fradi, Lorenzo Bracco and Flavia Canino (EURECOM, France); Jean-Luc Dugelay (Institut EURECOM, France)
A Residual Encoder-Decoder Network for Semantic Segmentation in Autonomous Driving Scenarios
Naresh Yarlapati Ganesh (Dublin City University & Insight Centre for Data Analytics, Ireland); Suzanne Little (Dublin City University, Ireland); Noel E O'Connor (Dublin City University & CLARITY: Centre for Sensor Web Technology, Ireland)

SS-P5: Special Session on Representation Learning in Signal Processing

Poster Area
Chairs: Emilie Chouzenoux (Université Paris-Est Marne-la-Vallée, France), Angshul Majumdar (Indraprastha Institute Of Information Technology-Delhi & University of British Columbia, India)

Organizers: Emilie Chouzenoux and Angshul Majumdar

Transformed Locally Linear Manifold Clustering
Jyoti Maggu (IIIT Delhi, India); Angshul Majumdar (Indraprastha Institute Of Information Technology-Delhi & University of British Columbia, India); Emilie Chouzenoux (Université Paris-Est Marne-la-Vallée, France)
Jacobi Algorithm for Nonnegative Matrix Factorization with Transform Learning
Herwig Wendt (University of Toulouse, CNRS, France); Dylan Fagot (CNRS IRIT, University of Toulouse, France); Cédric Févotte (CNRS, France)
Coupled Autoencoder Based Reconstruction of Images from Compressively Sampled Measurements
Kavya Gupta (TCS Research and Innovation, India); Brojeshwar Bhowmick (TCS, Kolkata, India)
Graph Structured Dictionary for Regression
Kriti Kumar, Girish Chandra and Aakanksha Bapna (Tata Consultancy Services, India); Achanna Anil Kumar (TCS Innovation Labs, India)
Sparse Multiple Kernel Learning: Support Identification via Mirror Stratifiability
Guillaume Garrigos (ENS Paris & CNRS, France); Lorenzo Rosasco (DIBRIS, Unige and LCSL - MIT, IIT, USA); Silvia Villa (ITT/MIT, Italy)

SSP-P1: Statistical Signal Processing

Poster Area
Chair: Sergio Barbarossa (Sapienza University of Rome, Italy)
Complete Model Selection in Multiset Canonical Correlation Analysis
Tim Marrinan and Tanuj Hasija (Universität Paderborn, Germany); Christian Lameiro (University of Paderborn, Germany); Peter J. Schreier (Universitaet Paderborn, Germany)
Theoretical Study of Multiscale Permutation Entropy on Finite-length Fractional Gaussian Noise
Antonio Davalos (Universite d'Orleans, France); Meryem Jabloun, Philippe Ravier and Olivier Buttelli (Université d'Orléans, France)
Emotion Estimation in Crowds: The Interplay of Motivations and Expectations in Individual Emotions
Oscar J. Urizar (Eindhoven University of Technology & University of Genoa, The Netherlands); Lucio Marcenaro (Università degli Studi di Genova, Italy); Carlo S Regazzoni (University of Genoa, Italy); Emilia Barakova and Matthias Rauterberg (Eindhoven University of Technology, The Netherlands)
Robust Detection and Estimation of Change-Points in a Time Series of Multivariate Images
Ammar Mian (SONDRA, CentraleSupelec & LISTIC, Universite Savoie Mont-Blanc, France); Jean-Philippe Ovarlez (ONERA & Centrale-Supelec/SONDRA, France); Guillaume Ginolhac (Université Savoie Mont-Blanc & LISTIC, France); Abdourrahmane M. Atto (LISTIC, Université Savoie Mont Blanc, France)
On the Detection of Low Rank Matrices in the High-Dimensional Regime
Antoine Chevreuil (Université de Paris-Est/ Marne-la-Vallée & LIGM, France); Philippe Loubaton (Université de Marne La Vallée, France)
Improving Portfolios Global Performance with Robust Covariance Matrix Estimation: Application to the Maximum Variety Portfolio
Emmanuelle Jay (Quanted, France); Eugenie Terreaux (L2S/CentraleSupelec, France); Jean-Philippe Ovarlez (ONERA & Centrale-Supelec/SONDRA, France); Frederic Pascal (CentraleSupélec, France)
Range Estimation from Single-Photon Lidar Data Using a Stochastic EM Approach
Yoann Altmann (Heriot-Watt University, School of Engineering and Physical Sciences, United Kingdom (Great Britain)); Steve McLaughlin (Heriot Watt University, United Kingdom (Great Britain))
Modeling Time of Arrival Probability Distribution and TDOA Bias in Acoustic Emission Testing
Carlos Augusto Prete, Junior (Universidade de São Paulo, Brazil); Vitor H Nascimento (USP, Brazil); Cassio Lopes (University of São Paulo, Brazil)
A Factorization Approach to Smoothing of Hidden Reciprocal Models
Francesca Paola Carli (University of Cambridge, UK); Anna Caterina Carli (Istituto Superiore delle Comunicazioni e delle Tecnologie dell'Informazione, Italy)
Multi-Bernoulli Filter Implementation in Images
Jean-Baptiste Courbot (Inria Paris, France)

Wednesday, September 5, 12:30 - 14:00

Lunch

Wednesday, September 5, 12:30 - 13:00

3MT: 3 Minute Thesis

Room: Auditorium

Wednesday, September 5, 14:00 - 15:40

BSIP+BINSP-P2: Biomedical signal and image processing & Bio-inspired signal and image processing and genomics

Poster Area
Chair: Gloria Menegaz (University of Verona, Italy)
Computational Diagnosis of Parkinson's Disease from Speech Based on Regularization Methods
Yolanda Campos-Roca, Fernando Calle-Alonso and Carlos J. Pérez (University of Extremadura, Spain); Lizbeth Naranjo (Universidad Nacional Autónoma de México, Mexico)
Obstructive Sleep Apnea (OSA) Classification Using Analysis of Breathing Sounds During Speech
Ruby Simply and Eliran Dafna (Ben-Gurion University of the Negev, Israel); Yaniv Zigel (Ben-Gurion University of the Negev)
Pipeline Comparison for the Pre-Processing of Resting-State Data in Epilepsy
Bianca De Blasi (University College London, United Kingdom (Great Britain)); Ilaria Boscolo Galazzo, Luca Pasetto and Silvia Francesca Storti (University of Verona, Italy); Matthias Koepp (University College London, United Kingdom (Great Britain)); Anna Barnes (University College London Hospitals, United Kingdom (Great Britain)); Gloria Menegaz (University of Verona, Italy)
Classification Between Abnormal and Normal Respiration Through Observation Rate of Heart Sounds Within Lung Sounds
Kimitake Ohkawa, Masaru Yamashita and Shoichi Matsunaga (Nagasaki University, Japan)
Assessing Tissue Heterogeneity by non-Gaussian Measures in a Permeable Environment
Lorenza Brusini and Gloria Menegaz (University of Verona, Italy); Markus Nilsson (Lund University, Sweden)
Recurrent Neural Networks with Weighting Loss for Early Prediction of Hand Movements
Philipp Koch (University of Lübeck, Germany); Huy Phan (University of Oxford, United Kingdom (Great Britain)); Marco Maass and Fabrice Katzberg (University of Lübeck, Germany); Radoslaw Mazur (University of Luebeck, Germany); Alfred Mertins (Institute for Signal and Image Processing, University of Luebeck, Germany)
Deep Neuroevolution: Training Deep Neural Networks for False Alarm Detection in Intensive Care Units
Hooman Oroojeni M. J. (Goldsmiths University of London, United Kingdom (Great Britain)); Mihalis Nicolaou and Mohammad Majid al-Rifaie (Goldsmiths, University of London, United Kingdom (Great Britain))
A Data Driven Empirical Iterative Algorithm for GSR Signal Pre-Processing
Arvind Gautam (IMEC, Belgium & IIT HYDERABAD, India); Neide Simões-Capela (KU Leuven & IMEC, Belgium); Giuseppina Schiavone (IMEC, Netherland); Amit Acharyya (IIT HYDERABAD, India); Walter De Raedt and Chris Van Hoof (IMEC, Belgium)
Improved Protein Residue-Residue Contact Prediction Using Image Denoising Methods
Amelia Villegas-Morcillo, Juan A. Morales-Cordovilla, Angel Manuel Gomez Garcia and Victoria Sanchez (University of Granada, Spain)
Design of Optimal Frequency-Selective FIR Filters Using a Memetic Algorithm
Luis M. San-José-Revuelta (University of Valladolid, Spain)
Metagenomic Composition Analysis of Sedimentary Ancient DNA from the Isle of Wight
Diogo Pratas and Armando J Pinho (University of Aveiro, Portugal)

ML-L1: Machine Learning

Room: Auditorium
Chair: Carlos J. Pérez (University of Extremadura, Spain)
14:00 A New Asymmetric Link-Based Binary Regression Model to Detect Parkinson's Disease by Using Replicated Voice Recordings
Lizbeth Naranjo (Universidad Nacional Autónoma de México, Mexico); Carlos J. Pérez, Jacinto Martín and Fernando Calle-Alonso (University of Extremadura, Spain)
14:20 Spectral Clustering with Automatic Cluster-Number Identification via Finding Sparse Eigenvectors
Yuto Ogino and Masahiro Yukawa (Keio University, Japan)
14:40 Semi-supervised Learning for Dynamic Modeling of Brain Signals During Visual and Auditory Tests
Gonzalo Safont, Addisson Salazar, Jordi Belda and Luis Vergara (Universitat Politècnica de València, Spain)
15:00 Active Learning for One-Class Classification Using Two One-Class Classifiers
Patrick Schlachter and Bin Yang (University of Stuttgart, Germany)
15:20 Multiscale DCNN Ensemble Applied to Human Activity Recognition Based on Wearable Sensors
Jessica Sena, Jesimon Santos and William Robson Schwartz (Federal University of Minas Gerais, Brazil)

RADAR-L1: Remote Sensing

Room G
Chair: Alfonso Farina (Leonardo Company Consultant, Italy)
14:00 New Doppler Processing for the Detection of Small and Slowly-Moving Targets in Highly Ambiguous Radar Context
Linda Aouchiche (University of Rennes 1, France); Claude Adnet (Thales Air Systems, France); Laurent Ferro-Famil (University of Rennes 1, France)
14:20 Resolution Enhancement and Interference Suppression for Planetary Radar Sounders
Maria Raguso (Sapienza University of Rome, Italy); Lorenzo Piazzo (Universita' di Roma "La Sapienza", Italy); Marco Mastrogiuseppe and Roberto Seu (Sapienza, University of Rome, Italy); Roberto Orosei (National Institute of Astrophysics | INAF, Italy)
14:40 ECA Filter Effects on Ground Clutter Statistics in DVB-T Based Passive Radar
Nerea del Rey-Maestre (University of Alcala, Spain); Maria -Pilar Jarabo-Amores (Alcala university, Spain); Jose Luis Bárcena-Humanes (University of Alcala, Spain); David Mata-Moya (University of Alcalá, Spain); Pedro-Jose Gomez-del-Hoyo (University of Alcala, Spain)
15:00 Efficient Inverse Scattering Algorithm by Incorporating RPM Method for Microwave Non-destructive Imaging
Shuto Takahashi and Shouhei Kidera (University of Electro-Communications, Japan)
15:20 Short-Duration Doppler Spectrogram for Person Recognition with a Handheld Radar
Michael Ulrich and Bin Yang (University of Stuttgart, Germany)

SENS-L2: Sensor Arrays: Channel Identification and Source Separation

Room Pininfarina
Chair: Shoji Makino (University of Tsukuba, Japan)
14:00 Nonunitary Joint Diagonalization for Overdetermined Convolutive Blind Signal Separation
Wei-Tao Zhang and Jin-Ling Sun (Xidian University, P.R. China)
14:20 Direction-of-Arrival Estimation for Uniform Rectangular Array: A Multilinear Projection Approach
Ming-Yang Cao and Xingpeng Mao (Harbin Institute of Technology, P.R. China); Xiaozhuan Long (Science and Technology on Electronic Information Control Laboratory, P.R. China); Lei Huang (Xidian University, P.R. China)
14:40 A Bayesian Blind Source Separation Method for a Linear-quadratic Model
Stéphanie Madrolle (Université Grenoble Alpes, CEA, LETI, MINATEC Campus, France); Leonardo Tomazeli Duarte (University of Campinas (UNICAMP), Brazil); Pierre Grangeat (CEA, Leti, Minatec Campus, France); Christian Jutten (GIPSA-Lab, France)
15:00 Efficient and Stable Joint Eigenvalue Decomposition Based on Generalized Givens Rotations
Mesloub Ammar (Polytchnic Military School, Algeria); Adel Belouchrani (Ecole Nationale Polythechnique, Algiers, Algeria); Karim Abed-Meraim (Polytech'Orléans & University of Sharjah, UAE, France)
15:20 Identification of Multichannel AR Models with Additive Noise: a Frisch Scheme Approach
Roberto Diversi (DEIS – University of Bologna, Italy)

SPCOM-P1: Signal Processing for Communications

Poster Area
Chair: Paolo Di Lorenzo (Sapienza University of Rome, Italy)
Arbitrary Length Perfect Integer Sequences Using Geometric Series
Soo-Chang Pei and Kuo-Wei Chang (National Taiwan University, Taiwan)
Decision Statistics for Noncoherent Signal Detection in Multi-Element Antenna Arrays
Olesya Viktorovna Bolkhovskaya (Lobachevsky State University of Nizhni Novgorod, Russia); Alexander Maltsev (Intel Corporation & University of Nizhny Novgorod, Russia)
Performance Bounds Analysis for Semi-Blind Channel Estimation with Pilot Contamination in Massive MIMO-OFDM Systems
Ouahbi Rekik (Université Paris 13 Sorbonne Paris Cité & L2TI, Institut Galilée, France); Abdelhamid Ladaycia (University Paris 13 Sorbonne & L2TI Laboratory, Institut Galilée, France); Karim Abed-Meraim (Polytech'Orléans & University of Sharjah, UAE, France); Anissa Mokraoui (Université Paris 13, Sorbone Paris Cité & Institut Galilée, L2TI, France)
Performance Analysis of Uplink Massive MIMO System over Rician Fading Channel
Amare Yimer (Technical University of Darmstadt, Germany); Abdelhak M Zoubir (Darmstadt University of Technology, Germany); Dereje H. Woldegebreal (Addis Ababa University, Addis Ababa Institute of Technology, Ethiopia)
Optimal SWIPT Beamforming for MISO Interfering Broadcast Channels with Multi-Type Receivers
Qiang Li and Jingran Lin (University of Electronic Science and Technology of China, P.R. China)
Efficient Semi-Blind Subspace Channel Estimation for MIMO-OFDM System
Abdelhamid Ladaycia (University Paris 13 Sorbonne & L2TI Laboratory, Institut Galilée, France); Karim Abed-Meraim (Polytech'Orléans & University of Sharjah, UAE, France); Anissa Mokraoui (Université Paris 13, Sorbone Paris Cité & Institut Galilée, L2TI, France); Adel Belouchrani (Ecole Nationale Polythechnique, Algiers, Algeria)
A Frequency-Domain Band-MMSE Equalizer for Continuous Phase Modulation over Frequency-Selective Time-Varying Channels
Romain Chayot and Nathalie Thomas (University of Toulouse, France); Charly Poulliat (INP - ENSEEIHT Toulouse, France); Marie-Laure Boucheret (University of Toulouse IRIT Enseeiht, France); Guy Lesthievent (CNES, France); Nicolas Van Wambeke (Thales Alenia Space, France)
DQLC Optimization for Joint Source Channel Coding of Correlated Sources over Fading MAC
Óscar Fresnedo, Pedro Suárez-Casal and Luis Castedo (University of A Coruña, Spain)
Channel Estimation Based on the Discrete Cosine Transform Type-III Even
Elena Domínguez-Jiménez (Universidad Politecnica de Madrid, Spain); David Luengo (Universidad Politecnica de Madrid (UPM), Spain); Gabriela Sansigre (Politechnical University of Madrid, Spain)
An Enhanced Interleaving Frame Loss Concealment Method for Voice over IP Network Services
Terek Gueham (LISIC Laboratory. usthb University, Algeria); Fatiha Merazka (LISIC Laboratory. USTHB University, Algeria)

SPCV-L1: Signal Processing for Computer Vision

Room A
Chair: Giuseppe Valenzise (CNRS, Italy)
14:00 Characterizing 3D Shapes: a Complex Network-Based Approach
André R Backes (Federal University of Uberlândia, Brazil); Gabriel Eduardo da Silva (School of Computer Science, Brazil)
14:20 Texture Classification Using Fractal Dimension Improved by Local Binary Patterns
André R Backes (Federal University of Uberlândia, Brazil); Jarbas Sá Junior (Federal University of Ceará, Brazil)
14:40 Convolutional Neural Networks Without Any Checkerboard Artifacts
Yusuke Sugawara, Sayaka Shiota and Hitoshi Kiya (Tokyo Metropolitan University, Japan)
15:00 A Holistic Automatic Method for Grouping Facial Features Based on Their Appearance
Félix Fuentes-Hurtado, Jose Diego-Mas, Valery Naranjo Ornedo and Mariano Alcañiz (Polytechnic University of Valencia, Spain)
15:20 Compound Facial Expressions in 3D Faces: Forced and Spontaneous
Daniel Parada (Universidade Federal do Paraná & IMAGO, Brazil); Flávio Zavan (UFPR, Brazil); Olga R Bellon (Universidade Federal do Parana & IMAGO Research Group, Brazil); Luciano Silva (Universidade Federal do Paraná, Brazil)

SPTM-L2: Signal Processing Theory and Methods

Room Q
Chair: Abdelhak M Zoubir (Darmstadt University of Technology, Germany)
14:00 Space Alternating Variational Bayesian Learning for LMMSE Filtering
Christo Kurisummoottil Thomas and Dirk Slock (EURECOM, France)
14:20 New Results on LMVDR Estimators for LDSS Models
Eric Chaumette and François Vincent (ISAE, France); Benoit Priot (ISAE Supaero, France); Gael Pages and Arnaud Dion (Isae-Supaero, France)
14:40 Numerical Stability of Spline-Based Gabor-like Systems
Darian Onchis and Simone Zappala (University of Vienna, Austria); Pedro Real (University of Seville, Spain); Codruta Istin (Politehnica University Timisoara, Romania)
15:00 Bayesian Target Enumeration and Labeling Using Radar Data of Human Gait
Freweyni K Teklehaymanot (Darmstadt University of Technology, Germany); Ann-Kathrin Seifert (Technische Universität Darmstadt, Germany); Michael Muma (Darmstadt University of Technology, Germany); Moeness G. Amin (Villanova University, USA); Abdelhak M Zoubir (Darmstadt University of Technology, Germany)
15:20 Multifractal Characterization for Bivariate Data
Roberto Leonarduzzi (Université de Lyon, France); Patrice Abry (Ecole Normale Superieure, Lyon, France); Stéphane Gaetan Roux (ENS-Lyon, France); Herwig Wendt (University of Toulouse, CNRS, France); Stephane Jaffard and Stéphane Seuret (University of Paris-Est Creteil, France)

SS-P6: Special Session on What's new with the PRNU?

Poster Area
Chair: Fernando Pérez-González (University of Vigo, Spain)

Organizer: Fernando Pérez-González

Putting the PRNU Model in Reverse Gear: Findings with Synthetic Signals
Miguel Masciopinto and Fernando Pérez-González (University of Vigo, Spain)
PRNU-based Image Classification of Origin Social Network with CNN
Roberto Caldelli (National Interuniversity Consortium for Telecommunications (CNIT), Italy); Irene Amerini (University of Florence, Italy); Chang-Tsun Li (Charles Sturt University, Australia)
Blind Detection and Localization of Video Temporal Splicing Exploiting Sensor-Based Footprints
Sara Mandelli (Politecnico di Milano, Italy); Davide Cozzolino (Università Federico II di Napoli, Italy); Paolo Bestagini (Politecnico di Milano, Italy); Luisa Verdoliva (Università Federico II di Napoli, Italy); Stefano Tubaro (Politecnico di Milano, Italy)
Extracting PRNU Noise from H.264 Coded Videos
Enes Altinisik (TOBB University, Turkey); Kasim Tasdemir (Abdullah Gul University, Turkey); Husrev Taha Sencar (TOBB University, Turkey)
Camera-based Image Forgery Localization Using Convolutional Neural Networks
Davide Cozzolino and Luisa Verdoliva (Università Federico II di Napoli, Italy)

Wednesday, September 5, 15:40 - 16:10

Communication Break

Wednesday, September 5, 16:10 - 17:50

BSIP-L2: Biomedical signal and image processing

Room Pininfarina
Chair: Philippe Ciuciu (CEA/NeuroSpin & INRIA Saclay, France)
16:10 Characterization of Mental States Through Node Connectivity Between Brain Signals
Tiziana Cattai (Inria Paris, Institut du Cerveau et de la Moelle Épinière, France); Stefania Colonnese (Università La Sapienza di Roma, Italy); Marie-Constance Corsi (INRIA-ICM, France); Danielle Bassett (University of Pennsylvania, USA); Gaetano Scarano (Università La Sapienza di Roma, Italy); Fabrizio De Vico Fallani (INRIA & Institut du Cerveau et de la Moelle Epiniere, France)
16:30 On the Most Informative Slice of Bicoherence That Characterizes Resting State Brain Connectivity
Ahmet Levent Kandemir and Tolga E Özkurt (Middle East Technical University, Turkey)
16:50 An Empirical Evaluation of Short-Term Memory Retention Using Different High-density EEG Based Brain Connectivity Measures
Ronnie Daniel (Institute of Nuclear Medicine and Allied Sciences, DRDO, India); Vishal Pandey (Institute of Nuclear Medicine and Allied Science, DRDO, India); K Raghav Bhat (Arizona State University, USA); Akash Rao (Indian Institute of Technology Mandi, India); Ram Singh (Inmas, Drdo, India); Sushil Chandra (INMAS, DRDO, India)
17:10 Connectivity Modulations Induced by Reaching&Grasping Movements
Silvia Francesca Storti and Ilaria Boscolo Galazzo (University of Verona, Italy); Chiara Iacovelli (Don Carlo Gnocchi Onlus Foundation, Milan, Italy); Pietro Caliandro (Fondazione Policlinico Universitario Agostino Gemelli, Rome, Italy); Gloria Menegaz (University of Verona, Italy)
17:30 Scale-free Functional Connectivity Analysis from Source Reconstructed MEG Data
Daria La Rocca and Philippe Ciuciu (CEA/NeuroSpin & INRIA Saclay, France); Virginie van Wassenhove (CEA/NeuroSpin & INSERM U992, France); Herwig Wendt (University of Toulouse, CNRS, France); Patrice Abry (Ecole Normale Superieure, Lyon, France); Roberto Leonarduzzi (Université de Lyon, France)

IFS-P1: Information forensics and security

Poster Area
Chair: Dinu Coltuc ("Valahia" University of Targoviste, Romania)
P-score: Performance Aligned Normalization and an Evaluation in Score-level Multi-biometric Fusion
Naser Damer, Fadi Boutros and Philipp Terhörst (Fraunhofer Institute for Computer Graphics Research (IGD), Germany); Andreas Braun (Fraunhofer Institute for Computer Graphics Research, Germany); Arjan Kuijper (Fraunhofer IGD & TU Darmstadt, Germany)
Ear Acoustic Biometrics Using Inaudible Signals and Its Application to Continuous User Authentication
Shivangi Mahto (NEC Corporation, Japan); Takayuki Arakawa (NEC, Japan); Takafumi Koshinaka (NEC Corporation, Japan)
Improved Pairwise Embedding for High-Fidelity Reversible Data Hiding
Catalin Dragoi (Valahia University of Targoviste, Romania); Dinu Coltuc ("Valahia" University of Targoviste, Romania)
Active Content Fingerprinting Using Latent Data Representation, Extractor and Reconstructor
Dimche Kostadinov (University of Geneva, Switzerland); Slava Voloshynovskiy (University of Geneva, Switzerland, unknown); Sohrab Ferdowsi (University of Geneva, Switzerland)
Quantitative and Binary Steganalysis in JPEG: A Comparative Study
Ahmad Zakaria (University of Montpellier & LIRMM lab, France); Marc Chaumont (LIRMM, France); Gérard Subsol (CNRS, France)
Phylogenetic Analysis of Multimedia Codec Software
Sebastiano Verde, Simone Milani and Giancarlo Calvagno (University of Padova, Italy)
Non-intrusive Fingerprints Extraction from Hyperspectral Imagery
Jie Chen (Northwestern Polytechincal University, P.R. China); Longbin Yan (Northwestern Polytechnical University, P.R. China)

IVM-L2: Image, video and multimedia processing

Room: Auditorium
Chair: Yuk Hee Chan (The Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong)
16:10 Performance Evaluation of No-Reference Image Quality Metrics for Visible Wavelength Iris Biometric Images
Xinwei Liu (University of Caen & NTNU, France); Christophe Charrier (Universite de Caen Basse-Normandie, France); Marius Pedersen (NTNU, Norway); Patrick Bours (Norwegian University of Science and Technology, Norway)
16:30 Impacts of Viewing Conditions on HDR-VDP2
Maxime Rousselot (Harmonic inc. & Univ Rennes, CNRS, IRISA, France); Eric Auffret (Harmonic inc., France); Xavier Ducloux (Harmonicinc, France); Olivier Le Meur and Remi Cozot (University of Rennes 1, France)
16:50 Information Fusion Based Quality Enhancement for 3D Stereo Images Using CNN
Zhi Jin (Shenzhen University, P.R. China & Technical University of Munich, Germany); Haili Luo (Shenzhen University, P.R. China); Lei Luo (Chongqing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Wenbin Zou (Shenzhen University, P.R. China); Xia Li (Chinese University of Hong Kong, Shenzhen, P.R. China); Eckehard Steinbach (Technische Universität München, Germany)
17:10 A Blind Image Quality Metric Using a Selection of Relevant Patches Based on Convolutional Neural Network
Aladine Chetouani (Polytech Orleans & PRISME, France)
17:30 Colorblind-friendly Halftoning
Sheung Kan Felix Yu, Yuk Hee Chan and Daniel Pak Kong Lun (The Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong); Chi Wang Jeffrey Chan and Kai Wang Kenneth Li (United Christian Hospital, Hong Kong)

ML-P1: Machine Learning

Poster Area
Chair: Pedro Comesaña (University of Vigo, Spain)
Direction of Arrival Estimation for Multiple Sound Sources Using Convolutional Recurrent Neural Network
Sharath Adavanne (Tampere University of Technology, Finland); Archontis Politis (Aalto University, Finland); Tuomas Virtanen (Tampere University of Technology, Finland)
Deep Convolutional Neural Networks for Chaos Identification in Signal Processing
Andrey Makarenko (Institute of Control Sciences of Russian Academy of Sciences & Constructive Cybernetics Research Group, Russia)
Elastic Neural Networks: A Scalable Framework for Embedded Computer Vision
Yue Bai (Tampere University of Technology, Finland); Shuvra Bhattacharyya (University of Maryland, USA); Antti Happonen and Heikki Huttunen (Tampere University of Technology, Finland)
Bilinear Residual Neural Network for the Identification and Forecasting of Geophysical Dynamics
Ronan Fablet and Said Ouala (IMT Atlantique, France); Cédric Herzet (INRIA Rennes, France)
Moving Target Classification in Automotive Radar Systems Using Convolutional Recurrent Neural Networks
Sangtae Kim and Seunghwan Lee (Seoul National University, Korea); Seungho Doo (Hyundai Mobis, Korea); Byonghyo Shim (Seoul National University, Korea)
Optimized Binary Hashing Codes Generated by Siamese Neural Networks for Image Retrieval
Abin Jose, Timo Horstmann and Jens-Rainer Ohm (RWTH Aachen University, Germany)
Real-Time Hand Gesture Recognition Based on Artificial Feed-Forward Neural Networks and EMG
Marco E. Benalcázar and Jonathan Zea (Escuela Politécnica Nacional, Ecuador); Andres Gabriel Jaramillo (Ecuador & Escuela Politécnica Nacional, Ecuador); Carlos Anchundia, Patricio Zambrano and Marco Segura (Escuela Politécnica Nacional, Ecuador)
Hierarchic ConvNets Framework for Rare Sound Event Detection
Fabio Vesperini (Marche Polytechnic University, Italy); Diego Droghini (Università Politecnica delle Marche, Italy); Emanuele Principi (Università Politecnica delle Marche & A3Lab, Italy); Leonardo Gabrielli and Stefano Squartini (Università Politecnica delle Marche, Italy)

SS-L10: Special Session on System Level Optimization and Evaluation of 5G and Beyond Mobile Communications

Room G
Chair: Martin Klaus Müller (TU Wien, Austria)

Organizers: Martin Müller, Markus Rupp, and Stefan Schwarz

16:10 Resource Allocation for QF VMIMO Receive Cooperation in Urban Traffic Hotspots
Tim Rüegg and Armin Wittneben (ETH Zurich, Switzerland)
16:30 Stochastic Geometry Modeling of Cellular Networks: A New Definition of Coverage and Its Application to Energy Efficiency Optimization
Marco Di Renzo (Paris-Saclay University / CNRS, France); Alessio Zappone (CentraleSupelec, France); Lam Thanh TU (CNRS, France); Mérouane Debbah (Huawei, France)
16:50 Effective Network Area for Efficient Simulation of Finite Area Wireless Networks
Mehdi Fereydooni (Amirkabir University of Technology, Iran); Martin Klaus Müller and Markus Rupp (TU Wien, Austria)
17:10 Sparse Beamforming for mmWave Spectrum Sharing Systems
Miguel Ángel Vázquez (Centre Tecnològic de les Telecommunicacions de Catalunya (CTTC/CERCA), Spain); Luis Blanco (Centre Tecnològic de les Telecommunicacions de Catalunya (CTTC), Spain); Ana Isabel Pérez-Neira (Universitat Politècnica de Catalunya, Spain)
17:30 Coverage-Improvement of V2I Communication Through Car-Relays in Microcellular Urban Networks
Blanca Ramos Elbal, Martin Klaus Müller, Stefan Schwarz and Markus Rupp (TU Wien, Austria)

SS-L9: Special Session on Distant speech processing for smart speakers

Room Q
Chairs: Daniele Giacobello (Sonos, USA), Romain Serizel (Université de Lorraine, LORIA, France)

Organizers: Daniele Giacobello, Francesco Nesta, and Romain Serizel

16:10 Multichannel Audio Front-End for Far-Field Automatic Speech Recognition
Amit Chhetri, Philip Hilmes, Trausti Kristjansson and Wai Chu (Amazon Lab126, USA); Mohamed Mansour (Amazon, USA); Xiaoxue Li and Xianxian Zhang (Amazon Lab126, USA)
16:30 Collaborative Speech Dereverberation: Regularized Tensor Factorization for Crowdsourced Multi-channel Recordings
Sanna Wager (Indiana University, USA); Minje Kim (Indiana University Bloomington, USA)
16:50 Reconstruction of the Virtual Microphone Signal Based on the Distributed Ray Space Transform
Mirco Pezzoli, Federico Borra, Fabio Antonacci, Augusto Sarti and Stefano Tubaro (Politecnico di Milano, Italy)
17:10 Recursive Expectation-Maximization Algorithm for Online Multi-Microphone Noise Reduction
Ofer Schwartz (CEVA DSP, Israel); Sharon Gannot (Bar-Ilan University, Israel)
17:30 An Online Expectation-Maximization Algorithm for Tracking Acoustic Sources in Multi-Microphone Devices During Music Playback
Daniele Giacobello (Sonos, USA)
17:50 Neural-Network Supervised Maximum Likelihood-based On-Line Dereverberation
Saeed Mosayyebpour and Francesco Nesta (Synaptics inc., USA)

SS-P7: Special Session on Acoustic Scene Analysis and Signal Enhancement Based on Advanced Signal Processing and Machine Learning

Poster Area
Chairs: Shoji Makino (University of Tsukuba, Japan), Nobutaka Ono (Tokyo Metropolitan University, Japan)

Organizers: Shoji Makino and Nobutaka Ono

Independent Deeply Learned Matrix Analysis for Multichannel Audio Source Separation
Shinichi Mogami, Hayato Sumino, Daichi Kitamura, Norihiro Takamune, Shinnosuke Takamichi and Hiroshi Saruwatari (The University of Tokyo, Japan); Nobutaka Ono (Tokyo Metropolitan University, Japan)
LCMV Beamformer with DNN-based Multichannel Concurrent Speakers Detector
Shlomo E. Chazan, Jacob Goldberger and Sharon Gannot (Bar-Ilan University, Israel)
Deep Neural Networks for Joint Voice Activity Detection and Speaker Localization
Paolo Vecchiotti and Stefano Squartini (Università Politecnica delle Marche, Italy); Emanuele Principi (Università Politecnica delle Marche & A3Lab, Italy); Francesco Piazza (Università Politecnica delle Marche, Italy)
Learning-based Acoustic Source Localization in Acoustic Sensor Networks Using the Coherent-to-Diffuse Power Ratio
Andreas Brendel (University Erlangen-Nürnberg, Germany); Walter Kellermann (University Erlangen-Nuremberg, Germany)
Raw Multi-Channel Audio Source Separation Using Multi-Resolution Convolutional Auto-Encoders
Emad M. Grais (University of Surrey, United Kingdom (Great Britain) & Helwan University, Egypt); Dominic Ward and Mark D. Plumbley (University of Surrey, United Kingdom (Great Britain))
Time-Frequency-Bin-Wise Beamformer Selection and Masking for Speech Enhancement in Underdetermined Noisy Scenarios
Kouei Yamaoka (University of Tsukuba, Japan); Andreas Brendel (University Erlangen-Nürnberg, Germany); Nobutaka Ono (Tokyo Metropolitan University, Japan); Shoji Makino (University of Tsukuba, Japan); Michael Buerger (Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg (FAU), Germany); Takeshi Yamada (University of Tsukuba, Japan); Walter Kellermann (University Erlangen-Nuremberg, Germany)

SS-P8: Special Session on Emerging Data Structure Paradigms for Subspace Estimation

Poster Area
Chairs: Arnaud Breloy (University Paris Nanterre, France), Mohammed Nabil El Korso (Paris 10 University & LEME-EA 4416, France)

Organizers: Arnaud Breloy, Mohammed Nabil El Korso, and Hamid Krim

Parallel and Hybrid Soft-Thresholding Algorithms with Line Search for Sparse Nonlinear Regression
Yang Yang (University of Luxembourg, Luxembourg); Marius Pesavento (Technische Universität Darmstadt & Merckstr. 25, Germany); Symeon Chatzinotas (University of Luxembourg, Luxembourg); Björn Ottersten (University of Luxembourg, Luxembourg)
Simultaneous Signal Subspace Rank and Model Selection with an Application to Single-Snapshot Source Localization
Muhammad N Tabassum and Esa Ollila (Aalto University, Finland)
Learning Dictionary-Based Unions of Subspaces for Image Denoising
David Hong, Robert Malinas, Jeff Fessler and Laura Balzano (University of Michigan, USA)
Robust Subspace Clustering for Radar Detection
Arnaud Breloy (University Paris Nanterre, France); Mohammed Nabil El Korso (Paris 10 University & LEME-EA 4416, France); Ashkan Panahi and Hamid Krim (North Carolina State University, USA)
Small Variance Asymptotics and Bayesian Nonparametrics for Dictionary Learning
Clément Elvira (Univ Rennes, CNRS, Inria, IRISA, France); Hong Phuong Dang (ENSAI - CREST - UMR 9194, France); Pierre Chainais (Ecole Centrale Lille & CRIStAL CNRS, France)
Information Subspace-Based Fusion for Vehicle Classification
Sally Ghanem, Ashkan Panahi and Hamid Krim (North Carolina State University, USA); Ryan Kerekes (Oak Ridge National Laboratory, USA); John Mattingly (North Carolina State University, USA)

SSP-L2: Statistical Signal Processing

Room A
Chair: Vincenzo Matta (University of Salerno, Italy)
16:10 Tracking and Sensor Fusion in Direction of Arrival Estimation Using Optimal Mass Transport
Filip Elvander (Lund University, Sweden); Isabel Haasler (KTH Royal Institute of Technology, Sweden); Andreas Jakobsson (Lund University, Sweden); Johan Karlsson (KTH Royal Institute of Technology, Sweden)
16:30 Robustifying Sequential Multiple Hypothesis Tests in Distributed Sensor Networks
Mark Ryan Leonard (Technische Universität Darmstadt, Germany); Maximilian Stiefel (Continental Engineering Services, Germany); Michael Fauß (Technische Universität Darmstadt, Germany); Abdelhak M Zoubir (Darmstadt University of Technology, Germany)
16:50 Prior Influence on Weiss-Weinstein Bounds for Multiple Change-Point Estimation
Lucien Bacharach (Université Paris 11, France); Alexandre Renaux (Paris-Sud University, France); Mohammed Nabil El Korso (Paris 10 University & LEME-EA 4416, France)
17:10 Improved Adaptive Importance Sampling Based on Variational Inference
Matthew Dowling, Josue Nassar, Petar M. Djurić and Monica F. Bugallo (Stony Brook University, USA)
17:30 In Search for Improved Auxiliary Particle Filters
Víctor Elvira (IMT Lille Douai, France); Luca Martino (University of Helsinki, Finland); Monica F. Bugallo and Petar M. Djurić (Stony Brook University, USA)

Wednesday, September 5, 20:00 - 23:00

Gala Dinner 

Thursday, September 6, 09:00 - 10:00

PL3: Deep Convolutional Networks: An Opportunity for Signal Processing 

Stéphane Mallat (Collège de France, France)
Room: Auditorium

Thursday, September 6, 10:00 - 10:30

Communication Break

Thursday, September 6, 10:30 - 12:30

AASP-L3: Audio and speech source separation

Room: Auditorium
Chair: Patrick A Naylor (Imperial College London, United Kingdom (Great Britain))
10:30 Speech Enhancement Using Kalman Filtering in the Logarithmic Bark Power Spectral Domain
Nikolaos Dionelis and Mike Brookes (Imperial College London, United Kingdom (Great Britain))
10:50 Enhanced Time-Frequency Masking by Using Neural Networks for Monaural Source Separation in Reverberant Room Environments
Yang Sun (Newcastle University, United Kingdom (Great Britain)); Wenwu Wang (University of Surrey, United Kingdom (Great Britain)); Jonathon Chambers and Syed Mohsen Naqvi (Newcastle University, United Kingdom (Great Britain))
11:10 Independent Positive Semidefinite Tensor Analysis in Blind Source Separation
Rintaro Ikeshita (Hitachi, Ltd., Japan)
11:30 Independent Low-Rank Tensor Analysis for Audio Source Separation
Kazuyoshi Yoshii, Koichi Kitamura, Yoshiaki Bando, Eita Nakamura and Tatsuya Kawahara (Kyoto University, Japan)
11:50 Noisy cGMM: Complex Gaussian Mixture Model with Non-Sparse Noise Model for Joint Source Separation and Denoising
Nobutaka Ito (NTT, Japan); Christopher Schymura (Ruhr-Universität Bochum, Germany); Shoko Araki (NTT Communication Science Laboratories, Japan); Tomohiro Nakatani (NTT Corporation, Japan)
12:10 FastFCA: Joint Diagonalization Based Acceleration of Audio Source Separation Using a Full-Rank Spatial Covariance Model
Nobutaka Ito (NTT, Japan); Shoko Araki (NTT Communication Science Laboratories, Japan); Tomohiro Nakatani (NTT Corporation, Japan)

BSIP-L3: Biomedical signal and image processing

Room G
Chair: Puthusserypady Sadasivan (Technical University of Denmark, Denmark)
10:30 Modeling the Visual Pathway for Stimulus Optimization in Brain-Computer Interfaces
Fernando Sobreira, Christoph Tremmel and Dean Krusienski (Old Dominion University, USA)
10:50 A Deep Learning MI-EEG Classification Model for BCIs
Hauke Dose, Jakob S. Møller and Puthusserypady Sadasivan (Technical University of Denmark, Denmark); Helle K. Iversen (Rigshospitalet, University of Copenhagen, Denmark)
11:10 Performance of Nested vs. Non-Nested SVM Cross-Validation Methods in Visual BCI: Validation Study
Mohammed J Abdulaal (University of Manchester & King Abdulaziz University, United Kingdom (Great Britain)); Alexander J Casson (The University of Manchester, United Kingdom (Great Britain)); Patrick Gaydecki (University of Manchester, United Kingdom (Great Britain))
11:30 Transfer Learning for SSVEP-based BCI Using Riemannian Similarities Between Users
Emmanuel Kalunga (VASTech, South Africa); Sylvain Chevallier (University of Versailles-Saint Quentin & Laboratoire d'Ingénierie des Systèmes de Versailles (LISV), France); Quentin Barthélemy (Mensia Technologies, France)
11:50 Fast and Accurate Multiclass Inference for MI-BCIs Using Large Multiscale Temporal and Spectral Features
Tino Rellstab, Michael Hersche, Abbas Rahimi, Pasquale Schiavone, Lukas Cavigelli and Luca Benini (ETH Zurich, Switzerland)
12:10 Use of Topological Data Analysis in Motor Intention Based Brain-Computer Interfaces
Fatih Altindis (Abdullah Gül University); Bulent Yilmaz, Sergey Borisenok and Kutay Icoz (Abdullah Gül University, Turkey)

CS-P1: Compressed Sensing

Poster Area
Chair: Michele Scarpiniti (Sapienza University of Rome, Italy)
Defect Detection from 3D Ultrasonic Measurements Using Matrix-free Sparse Recovery Algorithms
Sebastian Semper (Ilmenau University of Technology, Germany); Jan Kirchhof (Fraunhofer Institute for Non-Destructive Testing IZFP, Germany); Christoph Wagner (Technische Universität Ilmenau, Germany); Fabian Krieg (Fraunhofer Institute for Non-Destructive Testing IZFP, Germany); Florian Roemer (Fraunhofer Institute for Nondestructive Testing IZFP & Ilmenau University of Technology, Germany); Ahmad Osman (Fraunhofer IZFP, Germany); Giovanni Del Galdo (Fraunhofer Institute for Integrated Circuits IIS & Technische Universität Ilmenau, Germany)
Compressed Edge Spectrum Sensing for Wideband Cognitive Radios
Edgar Beck, Carsten Bockelmann and Armin Dekorsy (University of Bremen, Germany)
Compressive Sensing of Temporally Correlated Sources Using Isotropic Multivariate Stable Laws
George Tzagkarakis (Foundation for Research and Technology-Hellas (FORTH) & EONOS Investment Technologies, Greece); John Nolan (American University, USA); Panagiotis Tsakalides (FORTH-ICS and University of Crete, Greece)
A Proximal Method for Convolutional Dictionary Learning with Convergence Property
Guan-Ju Peng (National Chung Hsing University, Taiwan)
Approximate Recovery of Initial Point-like and Instantaneous Sources from Coarsely Sampled Thermal Fields via Infinite-Dimensional Compressed Sensing
Axel Flinth and Ali Hashemi (Technische Universität Berlin, Germany)
Joint Low Mutual and Average Coherence Dictionary Learning
Javad Parsa (Sharif University of Technology, Tehran, IRAN, Iran); Mostafa Sadeghi and Massoud Babaie-Zadeh (Sharif University of Technology, Iran); Christian Jutten (GIPSA-Lab, France)
Sparse Method for Tip-Timing Signals Analysis with Non Stationary Engine Rotation Frequency
Antoine Bouchain (CentraleSupélec & Safran Helicopter Engines, France); José Picheral (Supélec, France); Elisabeth Lahalle (Ecole Supérieure d'Electricité, France); Agathe Vercoutter and Arnaud Talon (Safran Helicopter Engines, France)
Injecting Image Priors into Learnable Compressive Subsampling
Martino Ferrari, Olga Taran and Taras Holotyak (University of Geneva, Switzerland); Karen Egiazarian (Tampere University of Technology, Finland); Slava Voloshynovskiy (University of Geneva, Switzerland, unknown)
Dictionary Learning for Photometric Redshift Estimation
Joana Frontera and Florent Sureau (CEA, France); Bruno Moraes (University College London, Greece); Jerome Bobin (CEA, France); Filipe Abdalla (University College London & Rhodes University, United Kingdom (Great Britain)); Jean-Luc Starck (CEA, France)
Computationally Efficient Estimation of Multi-dimensional Damped Modes Using Sparse Wideband Dictionaries
Martin Jälmby, Johan Svärd, Filip Elvander and Andreas Jakobsson (Lund University, Sweden)
Structured Sparsity Regularization for Gravitational-Wave Polarization Reconstruction
Fangchen Feng (APC, Université Paris Diderot, CNRS/IN2P3, France); Eric Chassande-Mottin (CNRS - Université Paris Diderot, France); Philippe Bacon (APC, Université Paris Diderot, CNRS, France); Aurelia Fraysse (Universite Paris Sud, France)
Sparse Time-Frequency Representation of Gravitational-Wave Signals in Unions of Wilson Bases
Quentin Bammey (École Normale Supérieure Paris-Saclay, France); Philippe Bacon (APC, Université Paris Diderot, CNRS, France); Eric Chassande-Mottin (CNRS - Université Paris Diderot, France); Aurelia Fraysse (Universite Paris Sud, France); Stéphane Jaffard (LAMA, CNRS, Université Paris-Est, France)
Robust Data Hiding Scheme for Compressively Sensed Signals
Mehmet Yamac (Tampere University of Technology); Bulent Sankur (Bogazici University, Turkey); Moncef Gabbouj (Tampere University of Technology, Finland)
Rethinking Compressive Sensing
Giuseppe Campobello (University of Messina, Italy)
Incoherent Projection Matrix Design for Compressed Sensing Using Alternating Optimization
Meenakshi Meenakshi (Researcher & IIT DELHI, India); Seshan Srirangarajan (Indian Institute of Technology Delhi, India)

IVM-P2: Image, video and multimedia processing

Poster Area
Chair: Nikos Nikolaidis (Aristotle University of Thessaloniki, Greece)
Real-Time Deep Learning Method for Abandoned Luggage Detection in Video
Sorina Smeureanu and Radu Tudor Ionescu (University of Bucharest, Romania)
Respiratory Rate Monitoring by Video Processing Using Local Motion Magnification
Davide Alinovi, Gianluigi Ferrari, Francesco Pisani and Riccardo Raheli (University of Parma, Italy)
A Vector of Locally Aggregated Descriptors Framework for Action Recognition on Motion Capture Data
Ioannis Kapsouras and Nikos Nikolaidis (Aristotle University of Thessaloniki, Greece)
Image Analysis Based Fish Tail Beat Frequency Estimation for Fishway Efficiency
Yasin Yıldırım and Behcet Ugur Toreyin (Istanbul Technical University, Turkey); Serhat Küçükali (Çankaya University, Turkey); Bülent Verep and Davut Turan (University of Recep Tayyip Erdogan, Turkey); Ahmet Alp (University of Kahramanmaras Sutcu Imam, Turkey)
Face Frontalization for Cross-Pose Facial Expression Recognition
Deniz Engin (Istanbul Technical University, Turkey); Christophe René Joseph Ecabert (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne, Switzerland); Hazim Ekenel (Istanbul Technical University, Turkey); Jean-Philippe Thiran (École Polytechnique Fédérale de Lausanne, Switzerland)
Inferring User Gender from User Generated Visual Content on a Deep Semantic Space
David Semedo (Universidade NOVA de Lisboa, Portugal); Joao Magalhaes (Universidade Nova Lisboa, Portugal); Flavio Martins (Universidade NOVA de Lisboa, Portugal)
Towards Automatic Detection of Animals in Camera-Trap Images
Alexander Loos (Fraunhofer Institute for Digital Media Technology, Germany); Christian Weigel (Fraunhofer IDMT, Germany); Mona Koehler (Fraunhoer IDMT, Germany)

SPCOM-L2: Signal Processing for Communications

Room Pininfarina
Chair: Emilio Calvanese Strinati (CEA-LETI, France)
10:30 Extrapolated Projection Methods for PAPR Reduction
Jochen Fink (Heinrich Hertz Institute, Germany); Renato L. G. Cavalcante (Fraunhofer Heinrich Hertz Institute, Germany); Peter Jung (TU-Berlin, Communications and Information Theory Group & Fraunhofer HHI - Heinrich Hertz Institute, Germany); Slawomir Stanczak (Fraunhofer Heinrich Hertz Institute & Technische Universität Berlin, Germany)
10:50 Energy Balancing for Robotic Aided Clustered Wireless Sensor Networks Using Mobility Diversity Algorithms
Daniel Bonilla Licea (Université Internationale de Rabat, Morocco); Edmond Nurellari (University of Lincoln, United Kingdom (Great Britain)); Mounir Ghogho (International University of Rabat, Morocco & University of Leeds, United Kingdom (Great Britain))
11:10 Perturbation Analysis of Root-MUSIC-Type Methods for Blind Network-Assisted Diversity Multiple Access
Naeem Akl (UT Austin, USA); Ahmed Tewfik (University of Texas, Austin, USA)
11:30 Efficient Channel Estimation in Millimeter Wave Hybrid MIMO Systems with Low Resolution ADCs
Aryan Kaushik (The University of Edinburgh, United Kingdom (Great Britain)); Evangelos Vlachos, John Thompson and Alessandro Perelli (University of Edinburgh, United Kingdom (Great Britain))
11:50 Dedicated Beam-Based Channel Training Technique for Millimeter Wave Communications with High Mobility
Jisu Bae, Sun Hong Lim and Jin Hyeok Yoo (Hanyang University, Korea); Byonghyo Shim (Seoul National University, Korea); Jun Won Choi (Hanyang University, Korea)
12:10 Blind Spectrum Sensing Based on Recurrence Quantification Analysis in the Context of Cognitive Radio
N'Guessan Jean-Marie Kadjo (Université de Bretagne Occidentale, France); Koffi-Clement Yao (Université de Bretgane Occidentale, France); Ali Mansour (ENSTA Bretagne, France)

SS-L11: Special Session on Light Field Coding

Room Q
Chair: Luis Ducla Soares (I.S.C.T.E. / I.T. - Lisbon, Portugal)

Organizers: Luís Ducla Soares and Paulo Nunes

10:30 Efficient Light Field Image Coding with Depth Estimation and View Synthesis
Takanori Senoh (Tokyo Denki University & National Institute of Information and Communications Technology, Japan); Kenji Yamamoto (National Institute of Information and Communications Technology, Japan); Nobuji Tetsutani and Hiroshi Yasuda (Tokyo Denki University, Japan)
10:50 Light Field Image Coding Using High Order Prediction Training
Ricardo Monteiro (ISCTE-IUL & Instituto de Telecomunicações, Portugal); Paulo Nunes (ISCTE-IUL / Instituto de Telecomunicações, Portugal); Nuno Rodrigues (Instituto de Telecomunicações - ESTG IPLeiria, Portugal); Sérgio Faria (Instituto de Telecomunicações, Portugal)
11:10 Rate-Distortion Optimized Super-Ray Merging for Light Field Compression
Xin SU (Centre INRIA Rennes - Bretagne Atlantique, France); Mira Rizkallah (IRISA/Université de Rennes 1, France); Thomas Maugey and Christine Guillemot (INRIA, France)
11:30 Scalable Light Field Coding with Support for Region of Interest Enhancement
Caroline Conti (ISCTE-IUL / Instituto de Telecomunicações, Portugal); Luis Ducla Soares (I.S.C.T.E. / I.T. - Lisbon, Portugal); Paulo Nunes (ISCTE-IUL / Instituto de Telecomunicações, Portugal)
11:50 Light Field Compression of HDCA Images Combining Linear Prediction and JPEG 2000
Pekka Astola and Ioan Tabus (Tampere University of Technology, Finland)
12:10 Comparison of Interactive Subjective Methodologies for Light Field Quality Evaluation
Irene Viola and Touradj Ebrahimi (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne, Switzerland)

SS-L12: Special Session on Understanding and design of deep neural networks

Room A
Chairs: Saikat Chatterjee (KTH - Royal Institute of Technology & Communication Theory Lab, Sweden), Nikos Deligiannis (Vrije Universiteit Brussel, Belgium), Pascal Frossard (EPFL, Switzerland)

Organizers: Nikos Deligiannis, Saikat Chatterjee, and Pascal Frossard

10:30 A Comparison of Audio Signal Preprocessing Methods for Deep Neural Networks on Music Tagging
Keunwoo Choi, Gyorgy Fazekas and Mark Sandler (Queen Mary University of London, United Kingdom (Great Britain)); Kyunghyun Cho (New York University, USA)
10:50 Classification Asymptotics in the Random Matrix Regime
Romain Couillet, Zhenyu Liao and Xiaoyi Mai (CentraleSupélec, France)
11:10 Regularizing Autoencoder-Based Matrix Completion Models via Manifold Learning
Duc Nguyen and Evaggelia Tsiligianni (Vrije Universiteit Brussel, Belgium); Robert Calderbank (Duke University, USA); Nikos Deligiannis (Vrije Universiteit Brussel, Belgium)
11:30 Task-Driven Dictionary Learning Based on Convolutional Neural Network Features
Tom Tirer and Raja Giryes (Tel Aviv University, Israel)
11:50 Fast Convergence for Stochastic and Distributed Gradient Descent in the Interpolation Limit
Partha P. Mitra (Cold Spring Harbor Laboratory, USA)
12:10 On Deep Learning for Inverse Problems
Jaweria Amjad, Jure Sokolic and Miguel Rodrigues (University College London, United Kingdom (Great Britain))

Thursday, September 6, 12:30 - 14:00

Lunch

Thursday, September 6, 14:00 - 15:40

AASP-L4: Music signal modeling, analysis, processing and synthesis

Room A
Chair: Toon van Waterschoot (KU Leuven, Belgium)
14:00 Automatic Chord Recognition with Higher-Order Harmonic Language Modelling
Filip Korzeniowski and Gerhard Widmer (Johannes Kepler University Linz, Austria)
14:20 Convolving Gaussian Kernels for RNN-based Beat Tracking
Tian Cheng, Satoru Fukayama and Masataka Goto (National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST), Japan)
14:40 A Hierarchical Latent Mixture Model for Polyphonic Music Analysis
Cian O'Brien and Mark D. Plumbley (University of Surrey, United Kingdom (Great Britain))
15:00 Beat Tracking Using Recurrent Neural Network: a Transfer Learning Approach
Davide Fiocchi, Michele Buccoli, Massimiliano Zanoni, Fabio Antonacci and Augusto Sarti (Politecnico di Milano, Italy)
15:20 Unsupervised Singing Voice Separation Based on Robust Principal Component Analysis Exploiting Rank-1 Constraint
Feng Li (Japan Advanced Institute of Science and Technology, Japan); Akagi Masato (JAIST, Japan)

BSIP-L4: Biomedical signal and image processing

Room: Auditorium
Chair: Dimitri Van De Ville (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne, Switzerland)
14:00 Real-time DCT Learning-based Reconstruction of Neural Signals
Rabeeh Karimi Mahabadi and Cosimo Aprile (EPFL, Switzerland); Volkan Cevher (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne, Switzerland)
14:20 Combined Analysis-l1 and Total Variation ADMM with Applications to MEG Brain Imaging and Signal Reconstruction
Rui Gao, Filip Tronarp and Simo Särkkä (Aalto University, Finland)
14:40 Improving EEG Source Localization Through Spatio-Temporal Sparse Bayesian Learning
Ali Hashemi and Stefan Haufe (Technische Universität Berlin, Germany)
15:00 Analysis of Activity States of Local Neuronal Microcircuits in Mouse Brain
Di Jin (Technische Universität Darmstadt, Germany); Boriana Boiadjieva (Technische Universitaet Darmstadt, Germany); Hendrik Backhaus (Johannes Gutenberg-University Mainz, Germany); Michael Fauß (Technische Universität Darmstadt, Germany); Ting Fu and Albrecht Stroh (Johannes Gutenberg-University Mainz, Germany); Anja Klein (TU Darmstadt, Germany); Abdelhak M Zoubir (Darmstadt University of Technology, Germany)
15:20 A New Approach to Sample Entropy of Multi-channel Signals: Application to EEG Signals
Mohamad El Sayed Hussein Jomaa, Patrick Van Bogaert, Nisrine Jrad, Marcelo A. Colominas and Anne Humeau-Heurtier (LARIS - Laboratoire Angevin de Recherche en Ingénierie des Système, Université d'Angers, France)

CS-L2: Compressed Sensing

Room Pininfarina
Chair: Ana Isabel Pérez-Neira (Universitat Politècnica de Catalunya, Spain)
14:00 Simultaneous Estimation of a System Matrix by Compressed Sensing and Finding Optimal Regularization Parameters for the Inversion Problem
Marco Maass, Philipp Koch and Fabrice Katzberg (University of Lübeck, Germany); Alfred Mertins (Institute for Signal and Image Processing, University of Luebeck, Germany)
14:20 Path Orthogonal Matching Pursuit for k-Sparse Image Reconstruction
Tegan Emerson, Timothy Doster and Colin Olson (Naval Research Laboratory, USA)
14:40 Object Detection on Compressive Measurements Using Correlation Filters and Sparse Representation
Héctor Vargas (Universidad Industrial de Santander, Colombia); Yesid Fonseca (Universidad Industrial, Colombia); Henry Arguello Fuentes (Universidad Industrial de Santander, Colombia)
15:00 Knowledge-Aided Normalized Iterative Hard Thresholding Algorithms for Sparse Recovery
Qianru Jiang (Zhejiang University of Technology, P.R. China); Rodrigo C. de Lamare (Pontifical Catholic University of Rio de Janeiro & University of York, Brazil); Yury Zakharov (University of York, United Kingdom (Great Britain)); Sheng Li and Xiong Xiong He (Zhejiang University of Technology, P.R. China)
15:20 Signal Reconstruction from Sub-sampled and Nonlinearly Distorted Observations
Arthur Marmin (CentraleSupelec, University Paris-Saclay, France); Marc Castella (Institut Mines-Télécom, Télécom SudParis & UMR-CNRS 5157 SAMOVAR, France); Jean-Christophe Pesquet (CentraleSupelec, University Paris-Saclay, France); Laurent Duval (IFP Energies Nouvelles, France)

CSI-L1: Computational and Spectral Imaging

Room G
Chair: Henry Arguello (Universidad Industrial de Santander, Colombia)
14:00 On the Impact of Tensor Completion in the Classification of Undersampled Hyperspectral Imagery
Michalis Giannopoulos (University of Crete & FORTH-ICS, Greece); Grigorios Tsagkatakis (FORTH, Greece); Panagiotis Tsakalides (FORTH-ICS and University of Crete, Greece)
14:20 Spatio-Spectral Multichannel Reconstruction from Few Low-Resolution Multispectral Data
Mohamed ElAmine Hadj-Youcef (Université Paris-Sud 11, France); Francois Orieux (Universite Paris-Sud 11, France); Aurelia Fraysse (Universite Paris Sud, France); Alain Abergel (Institut d'Astrophysique Spatiale, France)
14:40 Spectral Image Fusion from Compressive Projections Using Total-Variation and Low-Rank Regularizations
Tatiana Gelvez and Henry Arguello Fuentes (Universidad Industrial de Santander, Colombia)
15:00 Graph Manifold Clustering Based Band Selection for Hyperspectral Face Recognition
Shubhobrata Bhattacharya, Samiran Das and Aurobinda Routray (Indian Institute of Technology, Kharagpur, India)
15:20 Multi-Resolution Reconstructions from Compressive Spectral Coded Projections
Claudia Correa-Pugliese (University of Delaware, USA); Henry Arguello Fuentes (Universidad Industrial de Santander, Colombia); Gonzalo Arce (University of Delaware, USA)

ML-P2: Machine Learning

Poster Area
Chair: Hiroyuki Kasai (The University of Electro-Communications, Japan)
Sparse Autoencoders Using Non-smooth Regularization
Sajjad Amini and Shahrokh Ghaemmaghami (Sharif University of Technology, Tehran, Iran.)
Classification by Re-Generation: Towards Classification Based on Variational Inference
Shideh Rezaeifar and Olga Taran (University of Geneva, Switzerland); Slava Voloshynovskiy (University of Geneva, Switzerland, unknown)
Riemannian Joint Dimensionality Reduction and Dictionary Learning on Symmetric Positive Definite Manifolds
Hiroyuki Kasai (The University of Electro-Communications, Japan); Bamdev Mishra (Microsoft, India)
Trust-Region Minimization Algorithm for Training Responses (TRMinATR): The Rise of Machine Learning Techniques
Jacob Rafati, Omar DeGuchy and Roummel Marcia (University of California, Merced, USA)
Novel Algorithm for Incremental L1-Norm Principal-Component Analysis
Mayur Dhanaraj and Panos P. Markopoulos (Rochester Institute of Technology, USA)
Blind Multi-class Ensemble Learning with Dependent Classifiers
Panagiotis A. Traganitis and Georgios B. Giannakis (University of Minnesota, USA)
A Deep Reinforcement Learning Approach for Early Classification of Time Series
Coralie Martinez (GIPSA Lab & Biomérieux, France); Guillaume Perrin (BioMerieux, France); Michele Rombaut (GIPSA-Lab, France); Emmanuel Ramasso (FEMTO-ST Institute, France)
Automated Detection of Solar Cell Defects with Deep Learning
Alexander Bartler, Lukas Mauch and Bin Yang (University of Stuttgart, Germany); Michael Reuter and Liviu Stoicescu (Solarzentrum Stuttgart GmbH, Germany)
Machine Learning for User Traffic Classification in Wireless Systems
Enrico Testi, Elia Favarelli and Andrea Giorgetti (University of Bologna, Italy)
Skeleton-based Action Recognition Based on Deep Learning and Grassmannian Pyramids
Dimitrios Konstantinidis, Kosmas Dimitropoulos and Petros Daras (Centre for Research and Technology Hellas, Greece)
Machine Learning Based Indoor Localization Using a Representative k-Nearest-Neighbor Classifier on a Low-Cost IoT-Hardware
Matthias Dziubany (Trier University of Applied Science); Rüdiger Machhamer (Trier University of Applied Science, Germany); Hendrik Laux and Anke Schmeink (RWTH Aachen University, Germany); Klaus-Uwe Gollmer (Trier University of Applied Science, Germany); Guido Burger (Fab-Lab, Germany); Guido Dartmann (University of Applied Sciences Trier, Germany)
An Unsupervised Frame Selection Technique for Robust Emotion Recognition in Noisy Speech
Meghna Abhishek Pandharipande (Tata Consultancy Services, India); Rupayan Chakraborty (Innovation Labs-Mumbai, Tata Consultancy Services, India); Ashish Panda and Sunil Kumar Kopparapu (Tata Consultancy Services, India)
Abnormal Behavior Detection in Crowded Scenes Using Density Heatmaps and Optical Flow
Lazaros Lazaridis (Information Technologies Institute, Centre of Research & Technology - Hellas, Greece); Anastasios Dimou (CERTH/ITI, Greece); Petros Daras (Centre for Research and Technology Hellas, Greece)

SLP-P1: Speech Processing and Human Language Technology

Poster Area
Chair: Gerald Enzner (Ruhr-Universität Bochum, Germany)
Dual-Channel VTS Feature Compensation with Improved Posterior Estimation
Iván López-Espejo (Veridas | Das-Nano, Spain); Antonio M. Peinado, Angel Manuel Gomez Garcia and Jose Andres Gonzalez Lopez (University of Granada, Spain); Santiago Prieto-Calero (Veridas | Das-Nano, Spain)
Speaking Rate Changes Affect Phone Durations Differently for Neutral and Emotional Speech
Yingming Gao and Peter Birkholz (Technische Universität Dresden, Germany)
Estimation of Pitch Targets from Speech Signals by Joint Regularized Optimization
Peter Birkholz and Patrick Schmager (Technische Universität Dresden, Germany); Yi Xu (University College London, United Kingdom (Great Britain))
Hypo and Hyperarticulated Speech Data Augmentation for Spontaneous Speech Recognition
Sung Joo Lee (Electronics and Telecommunicaions Research Institute, Korea); Byung-Ok Kang (Electronics and Telecommunications Research Institute, Korea); Hoon Chung, Jeon Gue Park and Yun Keun Lee (Electronics and Telecommunications Research Institute (ETRI), Korea)
Nonlinear Prediction of Speech by Echo State Networks
Ziyue Zhao and Huijun Liu (Institute for Communications Technology, Technische Universität Braunschweig, Germany); Tim Fingscheidt (Technische Universität Braunschweig, Germany)
Application-Layer Redundancy for the EVS Codec
Najmeddine Majed (Orange labs & IMT Atlantique, France); Stéphane Ragot and Laetitia Gros (Orange Labs, France); Xavier Lagrange (IMT Atlantique & IRISA, Université Bretagne Loire, France); Alberto P Blanc (IMT Atlantique, France)
Reduced-Complexity Semi-Distributed Multi-Channel Multi-Frame MVDR Filter
Raziyeh Ranjbaryan and Hamid Reza Abutalebi (Yazd University, Iran); Simon Doclo (University of Oldenburg, Germany)
CycleGAN-VC: Non-parallel Voice Conversion Using Cycle-Consistent Adversarial Networks
Takuhiro Kaneko (NTT Corporation, Japan); Hirokazu Kameoka (Nippon Telegraph and Telephone Corporation, Japan)
On the Automatic Validation of Speech Alignment
Georgios Athanasopoulos (Université Catholique de Louvain, Belgium); Benoit Macq (UCL, Belgium)
Centerline Articulatory Models of the Velum and Epiglottis for Articulatory Synthesis of Speech
Yves Laprie (Loria, France); Benjamin Elie (L2S, Centrale Supélec, CNRS, Univ. Paris Sud); Anastasiia Tsukanova (University of Lorraine, France); Pierre-André Vuissoz (IADI, Université de Lorraine/INSERM, France)
Electrolaryngeal Speech Enhancement with Statistical Voice Conversion Based on CLDNN
Kazuhiro Kobayashi and Tomoki Toda (Nagoya University, Japan)

SS-L13: Special Session on On the Suitability of Signal Processing Strategies for the Assessment of Road Pavement Surface Condition

Room Q
Chair: Henrique Oliveira (Instituto de Telecomunicações & Instituto Politécnico de Beja, Portugal)

Organizers: James Tsai and Henrique Oliveira

14:00 A Deep Convolutional Neural Network for Semantic Pixel-Wise Segmentation of Road and Pavement Surface Cracks
Mark David Jenkins, Thomas Arthur Carr, Maria Insa Iglesias, Tom Buggy and Gordon Morison (Glasgow Caledonian University, United Kingdom (Great Britain))
14:20 Municipal Infrastructure Anomaly and Defect Detection
David Abou Chacra and John Zelek (University of Waterloo, Canada)
14:40 An Acoustic Image-Source Characterisation of Surface Profiles
Peter Dawson (Imperial College London, United Kingdom (Great Britain)); Enzo De Sena (University of Surrey); Patrick A Naylor (Imperial College London, United Kingdom (Great Britain))
15:00 Road Surface Crack Detection Using a Light Field Camera
David Fernandes (Instituto de Telecomunicacoes - Instituto Superior Técnico, Portugal); Paulo Lobato Correia (Instituto Superior Tecnico - Universidade Tecnica Lisboa & Instituto de Telecomunicacoes, Portugal); Henrique Oliveira (Instituto de Telecomunicações & Instituto Politécnico de Beja, Portugal)
15:20 A Fast and Accurate Automated Pavement Crack Detection Algorithm
Anirban Chatterjee (Georgia Tech, USA); Yichang James Tsai (Georgia Institute of Technology, USA)

SS-P9: Special Session on Novel trends in signal processing towards user immersivity

Poster Area
Chair: Federica Battisti (Università degli Studi Roma Tre, Italy)

Organizers: Francesco De Natale and Federica Battisti

Unsupervised Calibration of RGB-NIR Capture Pairs Utilizing Dense Multimodal Image Correspondences
Filipe Gama (Tampere University of Technology, Finland); Mihail Georgiev (Tampere Technical University, Finland); Atanas Gotchev (Tampere University of Technology, Finland)
Lenslet Light Field Imaging Scalable Coding
João Garrote and Catarina Brites (IST - IT, Portugal); João Ascenso (Instituto Superior Técnico & Instituto de Telecomunicações, Portugal); Fernando Pereira (Instituto Superior Técnico - Instituto de Telecomunicações & Universidade de Lisboa, Portugal)
A Study on the Impact of Visualization Techniques on Light Field Perception
Federica Battisti (Università degli Studi Roma Tre, Italy); Marco Carli (Università degli Studi Roma TRE, Italy); Patrick Le Callet (Université de Nantes, France)
Real-Time Quality Assessment of Videos from Body-Worn Cameras
Yuan-Yi Chang, Riccardo Mazzon and Andrea Cavallaro (Queen Mary University of London, United Kingdom (Great Britain))
Intrinsic Light Field Decomposition and Disparity Estimation with Deep Encoder-Decoder Network
Anna Alperovich, Ole Johannsen and Bastian Goldluecke (University of Konstanz, Germany)
Virtual Camera Modeling for Multi-View Simulation of Surveillance Scenes
Niccolò Bisagno and Nicola Conci (University of Trento, Italy)

Thursday, September 6, 15:40 - 16:10

Communication Break

Thursday, September 6, 16:10 - 17:50

AASP-L5: Modeling, Analysis and Synthesis of Acoustic Environments

Room: Auditorium
Chair: Roland Badeau (LTCI, Télécom ParisTech, Université Paris-Saclay, France)
16:10 Unified Stochastic Reverberation Modeling
Roland Badeau (LTCI, Télécom ParisTech, Université Paris-Saclay, France)
16:30 Simultaneous Measurement of Spatial Room Impulse Responses from Multiple Sound Sources Using a Continuously Moving Microphone
Nara Hahn and Sascha Spors (University of Rostock, Germany)
16:50 Audio Virtualization of Façade Acoustic Insulation by Convex Optimization
Alessandro Lapini, Chiara Bartalucci, Francesco Borchi, Fabrizio Argenti and Monica Carfagni (University of Florence, Italy)
17:10 Sparsity Based Framework for Spatial Sound Reproduction in Spherical Harmonic Domain
Gyanajyoti Routray and Rajesh M Hegde (Indian Institute of Technology Kanpur, India)
17:30 Efficient ML-Estimator for Blind Reverberation Time Estimation
Heinrich Loellmann (Friedrich-Alexander University Erlangen-Nürnberg (FAU), Germany); Andreas Brendel (University Erlangen-Nürnberg, Germany); Walter Kellermann (University Erlangen-Nuremberg, Germany)

CSI-P1: Computational and Spectral Imaging

Poster Area
Chair: Karen Egiazarian (Tampere University of Technology, Finland)
Multi-frequency Phase Retrieval from Noisy Data
Vladimir Katkovnik (Tampre University of Technology, Finland); Karen Egiazarian (Tampere University of Technology, Finland)
Plenoptic Sensor: Application to Extend Field-Of-View
Benoit Vandame and Valter Drazic (Technicolor, France); Matthieu Hog (Technicolor and INRIA, France); Neus Sabater (Technicolor Research & Innovation, France)
A Fast Endmember Estimation Algorithm from Compressive Measurements
Edwin Vargas, Samuel Pinilla and Henry Arguello Fuentes (Universidad Industrial de Santander, Colombia)
Multi-Resolution Coded Apertures Based on Side Information for Single Pixel Spectral Reconstruction
Hans Garcia (Universidad Industrial de Santander, Colombia); Claudia Correa-Pugliese (University of Delaware, USA); Karen Sánchez, Edwin Vargas and Henry Arguello Fuentes (Universidad Industrial de Santander, Colombia)
A Trace Lasso Regularized L1-norm Graph Cut for Highly Correlated Noisy Hyperspectral Image
Ramanarayan Mohanty (Indian Institute of Technology Kharagpur & IIT KHARAGPUR, India); S L Happy (Indian Institute of Technology, Kharagpur, India); Nilesh Suthar and Aurobinda Routray (Indian Institute of Technology Kharagpur, India)
Fast Hyperspectral Cube Reconstruction for a Double Disperser Imager
Ibrahim Ardi and Hervé Carfantan (IRAP, Université de Toulouse, CNRS, CNES, France); Simon Lacroix (Laas / Cnrs, France); Antoine Monmayrant (LAAS-CNRS, Université de Toulouse, CNRS, France)

IVM-L3: Image, video and multimedia processing

Room A
Chair: Achanna Anil Kumar (TCS Innovation Labs, India)
16:10 Poisson Image Denoising Using Best Linear Prediction: A Post-processing Framework
Milad Niknejad (Instituto de Telecomunicacoes, and Instituto Superior Tecnico, Universidade de Lisboa, Portugal); Mario A. T. Figueiredo (Instituto Superior Técnico & Instituto de Telecomunicações, Portugal)
16:30 Satellite Image Segmentation with Deep Residual Architectures for Time-Critical Applications
Sina Ghassemi, Attilio Fiandrotti and Constantin Sandu (Politecnico di Torino, Italy); Fabio Giulio Tonolo (ITHACA, Italy); Piero Boccardo and Enrico Magli (Politecnico di Torino, Italy); Gianluca Francini (Telecom Italia S.p.A., Italy)
16:50 Adaptive Guided Upsampling for Color Image Demosaicking
Yosuke Ueki, Takuro Yamaguchi and Masaaki Ikehara (Keio University, Japan)
17:10 Computationally Efficient Image Super Resolution from Totally Aliased Low Resolution Images
Achanna Anil Kumar (TCS Innovation Labs, India); Narendra N (Wipro Technologies, India); P. Balamuralidhar and Girish Chandra (Tata Consultancy Services, India)
17:30 On Multi-View Face Recognition Using Lytro Images
Valeria Chiesa (EURECOM, France); Jean-Luc Dugelay (Institut EURECOM, France)

ML-L2: Machine Learning

Room Pininfarina
Chair: Christoph Studer (Cornell University, USA)
16:10 Capsule Routing for Sound Event Detection
Turab Iqbal, Yong Xu, Qiuqiang Kong and Wenwu Wang (University of Surrey, United Kingdom (Great Britain))
16:30 "What are You Listening to?" Explaining Predictions of Deep Machine Listening Systems
Saumitra Mishra, Bob Sturm and Simon Dixon (Queen Mary University of London, United Kingdom (Great Britain))
16:50 Comparative Study on Spoken Language Identification Based on Deep Learning
Panikos Heracleous (KDDI Research, Inc., Japan); Kohichi Takai and Keiji Yasuda (KDDI Research, Inc, Japan); Yasser Mohammad (AIST, Japan); Akio Yoneyama (KDDI Research, Inc., Japan)
17:10 Playlist-Based Tag Propagation for Improving Music Auto-Tagging
Yi-Hsun Lin and Chia-Hao Chung (National Taiwan University, Taiwan); Homer Chen (National Taiwan University & National Taiwan University, Taiwan)
17:30 Analog-to-Feature (A2F) Conversion for Audio-Event Classification
Xinming Liu, Emre Gönültaş and Christoph Studer (Cornell University, USA)

RADAR-P1: Remote Sensing

Poster Area
Chair: Danilo Comminiello (Sapienza University of Rome, Italy)
Multi-Satellite Cycle-Slip Detection and Exclusion Using the Noise Subspace of Residual Dynamics
Jaume Riba (UPC, Spain); Ferran de Cabrera Estanyol (Technical University of Catalunya, UPC, Spain); José-Miguel Juan (Technical University of Catalunya, Spain)
Optimum Detection for a Class of Stationary Meteorological Radars
Fernando Darío Almeida García (University of Campinas, Brazil); José Cândido Silveira Santos Filho (University of Campinas - Unicamp, Brazil); Marco Miranda (Unicamp, Brazil)
Classification of Intra-Pulse Modulation of Radar Signals by Feature Fusion Based Convolutional Neural Networks
Fatih Cagatay Akyon and Yasar Kemal Alp (ASELSAN Inc., Turkey); Gokhan Gok (Hacettepe University, Turkey); Orhan Arikan (Bilkent University, Turkey)
Classification of Volcano-Seismic Signals with Bayesian Neural Networks
Angel Bueno Rodriguez, Manuel Titos, Luz Garcia, Isaac Alvarez, Jesus Ibañez and Carmen Benitez (University of Granada, Spain)
Decentralized Sensor Localization by Decision Fusion of RSSI and Mobility in Indoor Environments
Daniel Alshamaa and Farah Mourad-Chehade (Université de Technologie de Troyes, France); Paul Honeine (Université de Rouen, France)

SLP-L1: Speech Processing and Human Language Technology

Room G
Chair: Mads Græsbøll Christensen (Aalborg University, Denmark)
16:10 Integrating Denoising Autoencoder and Vector Taylor Series with Auditory Masking for Speech Recognition in Noisy Conditions
Biswajit Das (Innovation Labs, Tata Consultancy Services, India); Ashish Panda (Tata Consultancy Services, India)
16:30 Automatic Speech Pronunciation Correction with Dynamic Frequency Warping-Based Spectral Conversion
Nobukatsu Hojo (NTT Corporation, Japan); Hirokazu Kameoka (Nippon Telegraph and Telephone Corporation, Japan); Kou Tanaka and Takuhiro Kaneko (NTT Corporation, Japan)
16:50 Automatic Speech Translation System Selecting Target Language by Direction-of-Arrival Information
Masanori Tsujikawa (NEC Corporation & Kansai University, Japan); Koji Okabe and Ken Hanazawa (NEC Corporation, Japan); Yoshinobu Kajikawa (Kansai University, Japan)
17:10 Online Parametric NMF for Speech Enhancement
Mathew Shaji Kavalekalam, Jesper Kjær Nielsen, Liming Shi and Mads Græsbøll Christensen (Aalborg University, Denmark); Jesper Bünsow Boldt (GN ReSound, Denmark)
17:30 On Optimal Filtering for Speech Decomposition
Alfredo Esquivel, Jesper Kjær Nielsen and Mads Græsbøll Christensen (Aalborg University, Denmark)

SPTM-L3: Signal Processing Theory and Methods

Room Q
Chair: Marius Pesavento (Technische Universität Darmstadt & Merckstr. 25, Germany)
16:10 Estimating Faults Modes in Ball Bearing Machinery Using a Sparse Reconstruction Framework
Maria Juhlin and Johan Svärd (Lund University, Sweden); Marius Pesavento (Technische Universität Darmstadt & Merckstr. 25, Germany); Andreas Jakobsson (Lund University, Sweden)
16:30 A Sequence-Filter Joint Optimization
Uy Hour Tan (SONDRA & Thales Air Systems, France); Olivier Rabaste (Onera, France); Claude Adnet (Thales Air Systems, France); Jean-Philippe Ovarlez (ONERA & Centrale-Supelec/SONDRA, France)
16:50 The Matched Window Reassignment
Maria Sandsten, Johan Brynolfsson and Isabella Reinhold (Lund University, Sweden)
17:10 Least Squares and Maximum Likelihood Estimation of Mixed Spectra
Johan Brynolfsson, Johan Svärd, Andreas Jakobsson and Maria Sandsten (Lund University, Sweden)
17:30 A Novel Method for Topological Embedding of Time-Series Data
Sean Kennedy, John Roth and James Scrofani (Naval Postgraduate School, USA)

SS-P10: Special Session on Security and Privacy in Biometrics

Poster Area
Chair: Javier Galbally (European Commission - Joint Research Centre, Italy)

Organizers: Christian Rathgeb, Marta Gomez-Barrero, and Javier Galbally

Ear Presentation Attack Detection: Benchmarking Study with First Lenslet Light Field Database
Alireza Sepas-Moghaddam (Instituto de Telecomunicacoes, Instituto Superior Tecnico, Portugal); Fernando Pereira (Instituto Superior Técnico - Instituto de Telecomunicações & Universidade de Lisboa, Portugal); Paulo Lobato Correia (Instituto Superior Tecnico - Universidade Tecnica Lisboa & Instituto de Telecomunicacoes, Portugal)
Privacy-Preserving Indexing of Iris-Codes with Cancelable Bloom Filter-based Search Structures
Pawel Drozdowski (Hochschule Darmstadt, Germany & Norwegian University of Science and Technology, Norway); Surabhi Garg (IIITD Delhi, India); Christian Rathgeb and Marta Gomez-Barrero (Hochschule Darmstadt, Germany); Donghoon Chang (IIITD Delhi, India); Christoph Busch (Hochschule Darmstadt, Germany)
Face Demorphing in the Presence of Facial Appearance Variations
Matteo Ferrara, Annalisa Franco and Davide Maltoni (University of Bologna, Italy)
Fingerprint Minutiae Matching Through Sparse Cross-correlation
Gabriel Emile Hine (Università degli Studi Roma Tre, Italy); Emanuele Maiorana (Roma Tre University, Italy); Patrizio Campisi (Università degli Studi Roma Tre, Italy)
Speaker Inconsistency Detection in Tampered Video
Pavel Korshunov (Idiap Research Institute, Switzerland); Sébastien Marcel (IDIAP Research Institute, Switzerland)

SSA-P1: Signal Processing Applications

Poster Area
Chair: Michele Scarpiniti (Sapienza University of Rome, Italy)
Comparative Study on Univariate Forecasting Methods for Meteorological Time Series
Hong Phan (Lisic Laboratory, University of the Littoral Opal Coast & Vietnam National University of Agriculture, France)
A New Blind Beamforming Technique for the Alignment and Enhancement of Seismic Signals
Erion Pikoulis and Emmanouil Psarakis (University of Patras, Greece)
An Improved CSI Based Device Free Indoor Localization Using Machine Learning Based Classification Approach
Tahsina Farah Sanam (Rutgers, The State University of New Jersey, USA); Hana Godrich (Rutgers University, USA)
Binary Sequences Set with Small ISL for MIMO Radar Systems
Mohammad Alaee-Kerahroodi (Interdisciplinary Center for Security, Reliability and Trust, Université du Luxembourg, Luxembourg); Mahmood Modarres-Hashemi (Isfahan University of Technology, Iran); Mohammad Mahdi Naghsh (Isfahan University of Technology & Uppsala University, Iran); Bhavani Shankar Mysore R (Interdisciplinary Centre for Security, Reliability and Trust & University of Luxembourg, Luxembourg); Björn Ottersten (University of Luxembourg, Luxembourg)
DC-offset Estimation of Multiple CW Micro Doppler Radar
Dong Kyoo Kim (Electronics and Telecommunications Research Institute, Korea)
Separation of Anthropogenic Noise and Extremely Low Frequency Natural Magnetic Field Using Statistical Features
Jesus Rodriguez-Camacho, David Blanco, Juan Francisco Gómez-Lopera and Jesús Fornieles-Callejón (University of Granada, Spain); María C. Carrion (Dpto Fisica Aplicada, Facultad de Ciencias, University of Granada, Spain)
Mosquito Wingbeat Analysis and Classification Using Deep Learning
Ilyas Potamitis and Eleftherios Fanioudakis (TEI of Crete, Greece); Matthias Geismar (Biogents, Greece)
Parameters Estimation of Ultrasonics Echoes Using the Cuckoo Search and Adaptive Cuckoo Search Algorithms
Farid Chibane (Research Center in Industrial Technologies - CRTI -, Algeria)

Friday, September 7, 09:00 - 10:00

PL4: Sensing and Processing with Events 

Tobi Delbruck (University of Zurich and ETH Zurich, Switzerland)
Room: Auditorium

Friday, September 7, 10:00 - 10:30

Communication Break

Friday, September 7, 10:30 - 12:30

AASP-P1: Audio and Acoustic Signal Processing

Poster Area
Chair: Mark Sandler (Queen Mary University of London, United Kingdom (Great Britain))
Ultrasonic Based Proximity Detection for Handsets
Pablo Paso Parada and Rahim Saeidi (Cirrus Logic, United Kingdom (Great Britain))
Improved Direct-path Dominance Test for Speaker Localization in Reverberant Environments
Lior Madmoni and Boaz Rafaely (Ben-Gurion University of the Negev, Israel)
Evaluation of Binaural Noise Reduction Methods in Terms of Intelligibility and Perceived Localization
Andreas I Koutrouvelis, Richard Hendriks and Richard Heusdens (Delft University of Technology, The Netherlands); Steven van de Par (University of Oldenburg, Germany); Jesper Jensen (Oticon, Denmark); Meng Guo (Oticon A/S, Denmark)
Estimating Power Spectral Density of Unmanned Aerial Vehicle Rotor Noise Using Multisensory Information
Benjamin Yen and Yusuke Hioka (University of Auckland, New Zealand); Brian Mace (The University of Auckland, New Zealand)
Acoustic Scene Analysis Using Partially Connected Microphones Based on Graph Cepstrum
Keisuke Imoto (Ritsumeikan University, Japan)
Convolutional Recurrent Neural Networks for Urban Sound Classification Using Raw Waveforms
Jonghee Sang (Electronics and Telecommunications Research Institute, Korea); Soomyung Park and Junwoo Lee (ETRI, Korea)
Dynamics and Periodicity Based Multirate Fast Transient-Sound Detection
Jun Yang and Philip Hilmes (Amazon Lab126, USA)
A Convex-Combined Step-Size-Based Normalized Modified Filtered-x Least Mean Square Algorithm for Impulsive Active Noise Control Systems
Muhammad Tahir Akhtar (Nazarbayev University, Kazakhstan)
Lossy Audio Compression Identification
Bongjun Kim (Northwestern University, USA); Zafar Rafii (Gracenote, USA)
Missing Sample Estimation Based on High-Order Sparse Linear Prediction for Audio Signals
Bisrat Derebssa Dufera (KU Leuven, Belgium & Addis Ababa Institute of Technology, Addis Ababa University, Ethiopia); Koen Eneman and Toon van Waterschoot (KU Leuven, Belgium)
Parameter Domain Loudness Estimation in Parametric Audio Object Coding
Jouni Paulus (Fraunhofer IIS, Germany)
An Extended Kalman Filter for RTF Estimation in Dual-Microphone Smartphones
Juan M. Martín-Doñas (University of Granada, Spain); Iván López-Espejo (Veridas | Das-Nano, Spain); Angel Manuel Gomez Garcia and Antonio M. Peinado (University of Granada, Spain)
Model Based Estimation of STP Parameters for Binaural Speech Enhancement
Mathew Shaji Kavalekalam, Jesper Kjær Nielsen and Mads Græsbøll Christensen (Aalborg University, Denmark); Jesper Bünsow Boldt (GN ReSound, Denmark)
Piano Legato-Pedal Onset Detection Based on a Sympathetic Resonance Measure
Beici Liang, Gyorgy Fazekas and Mark Sandler (Queen Mary University of London, United Kingdom (Great Britain))
Randomly Sketched Sparse Subspace Clustering for Acoustic Scene Clustering
Shuoyang Li and Wenwu Wang (University of Surrey, United Kingdom (Great Britain))
Anomalous Sound Event Detection Based on WaveNet
Tomoki Hayashi (Nagoya University, Japan); Tatsuya Komatsu and Reishi Kondo (NEC Corporation, Japan); Tomoki Toda and Kazuya Takeda (Nagoya University, Japan)
Performance Analysis of the Covariance-Whitening and the Covariance-Subtraction Methods for Estimating the Relative Transfer Function
Shmulik Markovich-Golan (Intel Corporation & Bar-Ilan University, Israel); Sharon Gannot (Bar-Ilan University, Israel); Walter Kellermann (University Erlangen-Nuremberg, Germany)
Operational Rate-Constrained Beamforming in Binaural Hearing Aids
Jamal Amini, Richard Hendriks and Richard Heusdens (Delft University of Technology, The Netherlands); Meng Guo and Jesper Jensen (Oticon A/S, Denmark)
Modulation-Domain Parametric Multichannel Kalman Filtering for Speech Enhancement
Wei Xue, Alastair H. Moore, Mike Brookes and Patrick A Naylor (Imperial College London, United Kingdom (Great Britain))
Generative Adversarial Network-Based Approach to Signal Reconstruction from Magnitude Spectrogram
Keisuke Oyamada (University of Tsukuba, Japan); Hirokazu Kameoka (Nippon Telegraph and Telephone Corporation, Japan); Takuhiro Kaneko, Kou Tanaka and Nobukatsu Hojo (NTT Corporation, Japan); Hiroyasu Ando (University of Tsukuba, Japan)
Bitrate and Tandem Detection for the AMR-WB Codec with Application to Network Testing
Tobias Hübschen and Gerhard Schmidt (Kiel University, Germany)
Anomaly Detection Based on Feature Reconstruction from Subsampled Audio Signals
Yohei Kawaguchi (Research and Development Group, Hitachi, Ltd., Japan)
Perceived Quality of Audio-Visual Stimuli Containing Streaming Audio Degradations
Helard Martinez and Mylene Farias (University of Brasilia, Brazil); Andrew Hines (University College Dublin, Ireland)
Using Acoustic Parameters for Intelligibility Prediction of Reverberant Speech
Ahmed Alghamdi and Wai-Yip Geoffrey Chan (Queen's University, Canada); Daniel Fogerty (University of South Carolina, USA)
Detection of North Atlantic Right Whales with a Hybrid System of CNN and Dictionary Learning
Ali Ibrahim, Hanqi Zhuang, Nurgun Erdol and Ali Muhamed Ali (Florida Atlantic University, USA)
Localization in Elevation with Non-Individual Head-Related Transfer Functions: Comparing Predictions of Two Auditory Models
Roberto Barumerli (University of Padova, Italy); Michele Geronazzo (Aalborg University, Denmark); Federico Avanzini (University of Milano, Italy)
GEVD Based Speech and Noise Correlation Matrix Estimation for Multichannel Wiener Filter Based Noise Reduction
Robbe Van Rompaey (KU Leuven & Fonds voor Wetenschappelijk Onderzoek Vlaanderen (FWO), Belgium); Marc Moonen (KU Leuven, Belgium)
Exterior and Interior Sound Field Separation Using Convex Optimization: Comparison of Signal Models
Yuhta Takida, Shoichi Koyama and Hiroshi Saruwatari (The University of Tokyo, Japan)

IFS-L1: Information forensics and security

Room: Auditorium
Chair: Slava Voloshynovskiy (University of Geneva, Switzerland, unknown)
10:30 Multiple Cyber-Threats Containment via Kendall's Birth-Death-Immigration Model
Vincenzo Matta, Mario Di Mauro and Maurizio Longo (University of Salerno, Italy); Alfonso Farina (Leonardo Company Consultant, Italy)
10:50 Blind Channel Direction Separation Against Pilot Spoofing Attack in Massive MIMO System
Ruohan Cao (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Tan Wong (University of Florida, USA); Hui Gao, Dongqing Wang and Yueming Lu (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China)
11:10 ADS-B Signal Signature Extraction for Intrusion Detection in the Air Traffic Surveillance System
Mauro Leonardi (University of Rome Tor Vergata, Italy); Davide Di Fausto (University of Rome "Tor Vergata", Italy)
11:30 Estimating Secret Parameters of a Random Number Generator from Time Series by Auto-synchronization
Salih Ergun (ERGTECH Research Center, Switzerland)
11:50 Authentication of Galileo GNSS Signal by Superimposed Signature with Artificial Noise
Francesco Formaggio, Stefano Tomasin, Gianluca Caparra and Silvia Ceccato (University of Padova, Italy); Nicola Laurenti (University of Padova & CNIT, Italy)
12:10 Privacy-Preserving Identification via Layered Sparse Code Design: Distributed Servers and Multiple Access Authorization
Behrooz Razeghi (University of Geneva, Switzerland); Slava Voloshynovskiy (University of Geneva, Switzerland, unknown); Sohrab Ferdowsi and Dimche Kostadinov (University of Geneva, Switzerland)

ML-L3: Machine Learning

Room Pininfarina
Chair: Constantine Kotropoulos (Aristotle University of Thessaloniki, Greece)
10:30 Robust Expectation Propagation in Factor Graphs Involving Both Continuous and Binary Variables
Marco Cox and Bert de Vries (Eindhoven University of Technology, The Netherlands)
10:50 Prediction Methods for Time Evolving Dyadic Processes
Myrsini Ntemi and Constantine Kotropoulos (Aristotle University of Thessaloniki, Greece)
11:10 Accelerated Stochastic Multiplicative Update with Gradient Averaging for Nonnegative Matrix Factorization
Hiroyuki Kasai (The University of Electro-Communications, Japan)
11:30 Decision Level Fusion: An Event Driven Approach
Siddharth Roheda and Hamid Krim (North Carolina State University, USA); Zhi-Quan Luo (University of Minnesota, USA); Tianfu Wu (North Carolina State University, USA)
11:50 Entry-wise Matrix Completion from Noisy Entries
Zahra Sabetsarvestani, Franz J Király and Miguel Raul Dias Rodrigues (University College London, United Kingdom (Great Britain))
12:10 A Novel Formulation of Independence Detection Based on the Sample Characteristic Function
Ferran de Cabrera Estanyol (Technical University of Catalunya, UPC, Spain); Jaume Riba (UPC, Spain)

SPBD-L1: Signal Processing for Big Data

Room A
Chair: Danilo Mandic (Imperial College, London, United Kingdom (Great Britain))
10:30 High-Order CPD Estimation with Dimensionality Reduction Using A Tensor Train Model
Yassine Zniyed and Rémy Boyer (Université Paris-Sud (UPS), CNRS, CentraleSupelec, France); André de Almeida (Universidade Federal do Ceará, Brazil); Gérard Favier (I3S, CNRS, University of Nice Sophia-Antipolis, France)
11:00 Subspace-Orbit Randomized-Based Decomposition for Low-rank Matrix Approximations
Maboud F. Kaloorazi (Pontifical Catholic University of Rio de Janeiro, Brazil); Rodrigo C. de Lamare (Pontifical Catholic University of Rio de Janeiro & University of York, Brazil)
11:30 Feature Fusion via Tensor Network Summation
Giuseppe Giovanni Calvi and Ilia Kisil (Imperial College London, United Kingdom (Great Britain)); Danilo Mandic (Imperial College, London, United Kingdom (Great Britain))
12:00 A Novel Online Generalized Possibilistic Clustering Algorithm for Big Data Processing
Spyridoula D. Xenaki, Konstantinos Koutroumbas and Athanasios A. Rontogiannis (National Observatory of Athens, Greece)

SS-L14: Special Session on Advances in GW Signal Processing and Data Analysis

Room G
Chair: Paolo Addesso (University of Salerno, Italy)

Organizers: Paolo Addesso, Innocenzo M. Pinto, and Maria Principe

10:30 Techniques for Gravitational-Wave Detection of Compact Binary Coalescence
Sarah Caudill (Nikhef, The Netherlands)
10:50 GPU-Optimised Low-Latency Online Search for Gravitational Waves from Binary Coalescences
Xiaoyang Guo (Tsinghua University, P.R. China); Qi Chu (University of Western Australia, Australia); Zhihui Du (Tsinghua University, P.R. China); Linqing Wen (University of Western Australia, Australia)
11:10 Detection and Estimation of Unmodeled Chirps
Souyma D Mohanty (The University of Texas Rio Grande Valley, USA)
11:30 Wavelet-based Classification of Transient Signals for Gravitational Wave Detectors
Elena Cuoco (European Gravitational Observatory & INFN and SNS, Italy); Massimiliano Razzano (Pisa University, Italy); Andrei Utina (Glasgow University, Italy)
11:50 The Band-Sampled-Data Collection for the Search of Continuous Gravitational Wave Signals
Ornella Juliana Piccinni (INFN - Istituto Nazionale di Fisica Nucleare & University of Rome Sapienza, Italy); Sergio Frasca (University of Rome Sapienza & INFN, Italy)
12:10 Non-parametric Characterization of Gravitational-Wave Polarizations
Julien Flamant and Pierre Chainais (University of Lille, CNRS, Centrale Lille, France); Eric Chassande-Mottin (CNRS - Université Paris Diderot, France); Fangchen Feng (APC, Université Paris Diderot, CNRS/IN2P3, France); Nicolas Le Bihan (CNRS / GIPSA-Lab, France)

SS-L15: Special Session on Signal Processing Advances for Radio Astronomy

Room Q
Chairs: Karim Abed-Meraim (Polytech'Orléans & University of Sharjah, UAE, France), Stefan J. Wijnholds (ASTRON, The Netherlands)

Organizers: Stefan J. Wijnholds and Karim Abed-Meraim

10:30 Beam Shape Calibration for Multi-Beam Radio Astronomical Phased Arrays
Stefan J. Wijnholds (ASTRON, The Netherlands)
10:50 Uncertainty Quantification in Imaging When Convex Optimization Meets Bayesian Analysis
Audrey Repetti and Marcelo Pereyra (Heriot-Watt University, United Kingdom (Great Britain)); Yves Wiaux (Heriot Watt University, United Kingdom (Great Britain))
11:10 Bayesian Calibration Using Different Prior Distributions: An Iterative Maximum a Posteriori Approach for Radio Interferometers
Virginie Ollier (ENS Cachan - Université Paris-Saclay & SATIE - L2S, France); Mohammed Nabil El Korso (Paris 10 University & LEME-EA 4416, France); André Ferrari (Université de Nice Sophia-Antipolis, France); Rémy Boyer (Université Paris-Sud (UPS), CNRS, CentraleSupelec, France); Pascal Larzabal (ENS-Cachan, PARIS, France)
11:30 Facet-Based Regularization for Scalable Radio-Interferometric Imaging
Shahrzad Naghibzadeh (Delft University of Technology, The Netherlands); Audrey Repetti (Heriot-Watt University, United Kingdom (Great Britain)); Alle-Jan van der Veen (TU Delft, The Netherlands); Yves Wiaux (Heriot Watt University, United Kingdom (Great Britain))
11:50 Radio Imaging with Information Field Theory
Philipp Arras and Jakob Knollmüller (Max-Planck Institute for Astrophysics Garching, Germany); Henrik Junklewitz (None, Germany); Torsten A. Enßlin (Max-Planck Institute for Astrophysics Garching, Germany)
12:10 Efficient Calibration of Radio Interferometers Using Block LDU Decomposition
Ahmad Mouri Sardarabadi (Kapteyn Astronomical Institute, University of Groningen, The Netherlands); Alle-Jan van der Veen (TU Delft, The Netherlands); Leon Koopmans (Kapteyn Astronomical Institute, University of Groningen, The Netherlands)

Friday, September 7, 14:00 - 18:30

W1: WhoLoDance: Body motion analysis with applications to dance education and beyond 

Room A

W2: STATOS thematic workshop 2018: Graph Signal Processing 

Room G

IEEE Privacy Policy